Matek feladat, tudsz segíteni?


1.Mekkora annak az érintőtrapéznak a területe,amelynek egyik szára a 7cm hosszú párhuzamos oldallal 120 fokos szöget zár be,valamint beírt körének sugara 5cm?


2.A 2 cm sugarú gömb alakú bonbonokat ötösével négyzet alapú,gúla alakú dobozokba csomagolják úgy, hogy négy kerül alulra, egy a tetejére. Minden alsó gömb érinti a felsőt és két szomszédos alsót, továbbá érinti a gúla alaplapját és két szomszédos oldallapját.A felső gömb mind a négy oldallapot érinti.

Milyen magas adoboz?Mekkora a doboz felszíne?


Köszi:)))



2012. okt. 30. 10:45
 1/1 anonim ***** válasza:

Az 1. feladatban hiányzik egy adat, hiszen az adott információk alapján többféle trapéz is rajzolható, amelyek területben is különböznek.

Vagy csak annyi, hogy SZIMMETRIKUS trapézról van szó.

Ez utóbbit valószínűsítem.


Ez esetben a trapéz hegyesszöge 60fok.

Mivel a trapéz magassága 2*5cm=10cm, így a szár simán kiszámítható: b=10/sin60fok=20/gyök(3).


Ennek a vetülete az alapra: b*cos60fok=10/gyök(3).

Két ilyen szakasz és a 7cm összesen az alap hossza: 20/gyök(3)+7.


Ekkor már minden megvan a területhez, ami (a+c)/2*m.


tehát: T=(7+20/gyök(3)+7)/2*10=(7+10/gyök(3))*10, ami kb. 127,7 cm^2.

2012. okt. 31. 11:47