Segítenél 9. osztályos fizikában?


Ha igen, előre is nagyon köszönöm!:)



1.A v0=450 m/s sebességű lövedék d=9 cm mélyen hatol a fába. Mennyi lesz a lövedék sebessége d1=5 cm vastag deszkán történt áthaladás után?


2. András esténként 50 percet szokott futni. Egyik ilyen alkalommal, Belával egyenletes tempóban együtt kezd el futni otthonról. 20 perc elteltével Béla elfárad , s elindul vissza gyalog.. András fut még 5 percet, majd ő is visszaindul változatlan sebességgel. Béla már 14 perce sétál, mikor András utolérte, s innentől együtt futnak. Béla azt is megfigyelte, hogy pont két szomszédos kilométerkő között gyalogolt. Hány km-t fut esténként András? Adjuk meg a futás és a gyaloglás sebességét!


2012. okt. 26. 16:49
 1/3 bongolo ***** válasza:

1)

Tegyük fel, hogy állandó lassító erő hat a golyóra a fában. Ekkor az "elfogyasztott" energia F·s, arányos a fa vastagságával.

v₀ = 450 m/s

d = 9 cm = 0,09 m

Kezdeti mozgási energia: E = 1/2·m·v₀²

Ez 9 centire elég: E = F·d


d₁ = 5 cm = 0,05 m (bár nem is kell ez az átváltás, úgyis ki fog esni)

Ekkor az energiából csak F·d₁ fogy el, ami az energiának a d₁/d része, vagyis 5/9 része.


Marad tehát 4/9 rész:

E₁ = 4/9·E = 4/9·1/2·m·v₀²

4/9 = 2²/3²

E₁ = 1/2·m·(2/3·v₀)²

Ami azt jelenti, hogy v₀ kétharmada lesz a sebesség.

2012. okt. 27. 01:22
 2/3 bongolo ***** válasza:

s az út hossza, amit András futott (km)

v a futás sebessége (km/perc)

w a gyaloglás sebessége (km/perc)


s = 50·v


Béla ennyit futott: 20·v

András ez után 5 perc után visszafordult. Ez rendben, 25 perc a fele az 50-nek.

Béla ennyit sétált vissza: 14·w

Utána ennyit futott vissza: (50−20−14)·v = 16·v


Béla pont 1 km-t sétált: 14w = 1 km

w = 1/14 km/perc

Béla odafelé futása ugyanannyi, mint visszafelé séta + futás:

20v = 14w + 16v

4v = 14w = 1km

v = 1/4 km/perc


s = 50v = 12,5 km

2012. okt. 27. 01:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!:)
2012. okt. 27. 05:16