Hány dm^3 standardállapotú oxigént igényel egy két kilogrammos turistapalack tartalmának teljes elégetése, ha a gézpalack tartalmának fele propán, és fele bután?
2012. okt. 23. 12:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Propán: C3H8

Bután: C4H10

Égésük:

C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O

C4H10 + 6,5O2 = 4CO2 + 5H2O

m(palack)=2,0 kg = 2000 g

A gázpalack fele propán: 1000 g

Másik fele bután: 1000 g

n(C3H8)=1000/44=22,72 mol

n(C4H10)=1000/58=17,24 mol

Ehhez szükséges oxigén: 5*22,72 + 6,5*17,24=225,7 mol

225,7*24,5=5528,67 dm3

2012. okt. 23. 12:47
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2012. okt. 23. 13:13