Ha cink lemezt teszünk cink-szulfátba, akkor a cink miért adja le az elektronját?
1,Nem értem, ha az oldalt ZnSo4 ból áll, akkor hova válik ki a cink ion ? Gondolom ott minden Zn ionnak megvan az SO4 párja. Akkor mi az ami iont csinál belőle ?
2, A CuSo4 -nek, hogyan lehet +2 az oxidácios száma, mikor 1 vegyérték elektronja van ?
helyesbítés
1,Nem értem, ha az oldalt ZnSo4 ból áll, akkor hova válik ki a cink atom ? Az oldatba igen, de miért ?
Ha egy fémlemezt saját ionjait tartalmazó oldatba (pl. cinket cink-szulfát oldatba, vagy rezet réz-szulfát oldatba) merítünk, a fém és az oldat között potenciálkülönbség alakul ki, azaz a fém vagy pozitív, vagy negatív töltésű lesz az oldattal szemben A potenciálkülönbség a fém (elsőrendű vezető) és az oldat (másodrendű vezető) érintkezési határfelületének nagyon vékony rétegében, az ún. elektrokémiai kettősrétegben jön létre. A potenciálkülönbség kialakulásának oka az, hogy az elsőrendű vezetőben, azaz a fém kristályrácsában, a rácspontokat alkotó fémionok, valamint a másodrendű vezetőben lévő fémionok az egymással érintkező fázisok közül a számukra kedvezőbb, azaz az alacsonyabb energiaszintű hely felé törekszenek. A másik fázisban lévő, de energetikailag kedvezőbb hely elfoglalása ez esetben csak elektron felvétellel (redukció), vagy elektron leadással (oxidáció) történhet. A fáziscsere iránya elsősorban anyagi minőségtől függ.
Ha pl. fém cinket merítünk cink-szulfát oldatba, akkor a cinklemez a következő egyenlet szerint oldódik:
Zn
Zn2+ + 2e-
Az oldódás eredményeképp a fém felületéről cinkionok lépnek az oldatba elektronjaikat a fémes kristályrácsban hagyva, aminek következtében az eredetileg semleges fémlemezen elektronfelesleg, az eredetileg semleges oldatban cinkion-felesleg képződik.
Az ellentétes töltések elektrosztatikus vonzása elektromos kettősréteg kialakulásához vezet, amely a további fémoldódás egyre nagyobb akadályává válik, mert a cinkionok oldatba-menetele a felhalmozódott pozitív töltések irányában történik, miközben elektronjaikat egy elektronfelesleggel bíró fémes kristályrácsban kell hagyni. A folyamat eredménye tehát egyensúlyi állapot kialakulása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!