Nagyon sürgős matek feladat?


Elég nehéz a házim és nem jutok vele semmire, segítsetek kér lek.


1. feladat: Réges régen, valahol egy messzi iskolában diákokat felvételiztettek. A matektanár az n-edik jelentkezőnek a következő kérdést tette fel mennyi (n-1).(n-3)+6/2 értéke? A leendő osztályfőnök segített hisz erre a kérdésre pont n a válasz! Hányadik jelentkezőnél történt ez?

2.feladat: Az osztályfőnök egy különös módon határozza meg, hogy ki hány napig lesz hetes. Egy fekete és 90db fehér kártyából álló paklit kevertet meg a diákokkal, majd a kártyákat háromszög alakban elrendezi: a legfelső sorban 1, alá a következő sorba 2, a harmadik sorba 3, és így tovább, a legalsó sorba 13 kártyát téve. Mindenki annyi napig lesz hetes, ahány sor van a fekete kártyát tartalmazó sor alatt. Mennyi az egy diák által hetesi szolgálatban töltendő napok várható értéke?


3. feladat: A diákok között különös legenda terjed: ha készítenek egy varázsgömböt megvédi őket a feleléstől. Nem mindegy azonban a gömb mérete és mintázata. A hagyomány szerint a gömb felületére egy-egy 50, illetve 36 mm átmérőjű körvonalat kell gravírozni. A két körvonal síkja merőleges kell legyen egymásra, és a körvonalaknak át kell haladniuk két közös ponton, melyeknek a távolsága 14 mm. Mekkora a gömb átmérője?



2012. okt. 18. 19:26
 1/5 bongolo ***** válasza:

1)

Nem jól zárójeleztél! Amilyen hosszan megy a törtvonal, végig mindent zárójelbe kell tenni, egyébként mást jelent a /2.

A szöveges feladat ezt az egyenletet jelenti:

((n-1)·(n-3)+6)/2 = n

(n-1)·(n-3)+6 = 2n

(n-1)·(n-3)+6-2n = 0

Szorozd be a két zárójeles kifejezést, aztán vond össze a tagokat. Lesz egy másodfokú egyenleted. Annak a megoldása pedig a megoldóképlettel megy, azt biztos tudod.

Ugye meg tudod csinálni?


Ezt csináld meg, addig gondolkodom a másik kettőn.

2012. okt. 18. 21:34
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha minden jól megy, a harmadik feladat megoldása:

R = 30

2012. okt. 18. 21:43
 3/5 bongolo ***** válasza:

2.

Legyen az X esemény az, hogy a fekete kártya melyik sorba kerül. Annak a valószínűsége, hogy a kártya a 13 sor valamelyikébe kerül, ennyi:


p₁ = 1/91

p₂ = 2/91

...

pᵢ = i/91

...

p₁₃ = 13/91


Ugye ezt érted, hogy miért?


Várható érték: E(X) = Σ xᵢ·pᵢ

ahol a szumma i=1-től 13-ig megy.

Mivel xᵢ = i:

E(X) = Σ i²/91


Erre a szummára vagy tudod az összegképletet, vagy ha nem, akkor csak 13 négyzetszámot kell összeadni, az nem vészes. Add össze.


Ki fog jönni egy szám, nevezzük n-nek, az lesz a várható értéke, hogy melyik sorba kerül a fekete kártya. Az alatt a sor alatt még 13-n darab sor van. Ennyi ideig lesz hetes várhatóan.


Írd meg a választ, leellenőrzöm.

2012. okt. 18. 21:52
 4/5 bongolo ***** válasza:

3.

Hu, ehhez csinálj egy jó ábrát, mert nehéz térben látni.


A gömb sugara R.

A köröket nevezzük A és B körnek.

A két kör sugara 25 (A kör) és 18 mm (B kör).

A két kör síkjának távolsága a középponttól a és b

a² = R²-25²

b² = R²-18²

Legyen az a és b nevű szakasz az, ami a megfelelő (A illetve B) kör középpontját összeköti a gömb középpontjával. Ez a két szakasz merőleges egymásra a feladat szövege szerint (mert ezek merőlegesek a körök síkjára, amik merőlegesek egymásra).


Legyen c az a 14 mm hosszúságú szakasz, ami a körök metszéspontját köti össze. A c szakasznak a távolsága a körök középpontjától szintén a illetve b, mert ezek is párhuzamosak a és b szakaszokkal; egy téglalapot alkotnak. Pontosabban a c szakasz távolsága az A kör középpontjától egyenlő b-vel és fordítva.


Az A kör középpontja, a c szakasz felezőpontja, és a c szakasz egyik végpontja által alkotott háromszög derékszögű. Oldalai 14/2, b és 25:

25² = 7² + b²

A másik körnél hasonlóan:

18² = 7² + a²


Ebbe helyettesítve a² és b² fenti értékét:

25² = 7² + R²-18²

18² = 7² + R²-25²

szerencsére ez a két egyenlet ugyanaz, nem jutottunk ellentmondásra :)


R viszont ebből levezethető:

R² = 25² + 18² - 7²


Ez tényleg pont 30... jól mondta #2.

2012. okt. 18. 22:25
 5/5 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy csak az eredményt írtam le, de siettem, mert egy jó ábrát szerettem volna gyártani. Sajnos, az eszközeim nem igazán alkalmasak az axonometrikus ábrázoláshoz, így ezt meghagyom másnak. :-)


Néhány skicc után úgy fogalmaztam meg a megoldást, hogy a keresett sugár egy olyan téglatest testátlója, melynek egyik éle az egyik, a másik éle a másik kör síkjának a gömb középpontjától való távolsága, a harmadik él pedig a megadott közös húr fele.


Ha

a, b, c - a téglatest oldalai

R - a gömb sugara

ra, rb - a két ismert kör sugarai

h - a megadott közös húr hossza


akkor írható, hogy

a² = R² - ra²

b² = R² - rb²

c² = (h/2)²

Mivel

a² + b² + c² = R²

behelyettesítés után adódik

R² = ra² + rb² - (h/2)²


Behelyettesítve az értékeket

R = 30 mm

=========


Ezután írtam a rövid választ, a többi már ismert. :-)


Örülök, hogy egyezik az eredményem bongolóéval. :-)


DeeDee

**********

2012. okt. 19. 00:27