Nagyon sürgős matek feladat?
Elég nehéz a házim és nem jutok vele semmire, segítsetek kér lek.
1. feladat: Réges régen, valahol egy messzi iskolában diákokat felvételiztettek. A matektanár az n-edik jelentkezőnek a következő kérdést tette fel mennyi (n-1).(n-3)+6/2 értéke? A leendő osztályfőnök segített hisz erre a kérdésre pont n a válasz! Hányadik jelentkezőnél történt ez?
2.feladat: Az osztályfőnök egy különös módon határozza meg, hogy ki hány napig lesz hetes. Egy fekete és 90db fehér kártyából álló paklit kevertet meg a diákokkal, majd a kártyákat háromszög alakban elrendezi: a legfelső sorban 1, alá a következő sorba 2, a harmadik sorba 3, és így tovább, a legalsó sorba 13 kártyát téve. Mindenki annyi napig lesz hetes, ahány sor van a fekete kártyát tartalmazó sor alatt. Mennyi az egy diák által hetesi szolgálatban töltendő napok várható értéke?
3. feladat: A diákok között különös legenda terjed: ha készítenek egy varázsgömböt megvédi őket a feleléstől. Nem mindegy azonban a gömb mérete és mintázata. A hagyomány szerint a gömb felületére egy-egy 50, illetve 36 mm átmérőjű körvonalat kell gravírozni. A két körvonal síkja merőleges kell legyen egymásra, és a körvonalaknak át kell haladniuk két közös ponton, melyeknek a távolsága 14 mm. Mekkora a gömb átmérője?
1)
Nem jól zárójeleztél! Amilyen hosszan megy a törtvonal, végig mindent zárójelbe kell tenni, egyébként mást jelent a /2.
A szöveges feladat ezt az egyenletet jelenti:
((n-1)·(n-3)+6)/2 = n
(n-1)·(n-3)+6 = 2n
(n-1)·(n-3)+6-2n = 0
Szorozd be a két zárójeles kifejezést, aztán vond össze a tagokat. Lesz egy másodfokú egyenleted. Annak a megoldása pedig a megoldóképlettel megy, azt biztos tudod.
Ugye meg tudod csinálni?
Ezt csináld meg, addig gondolkodom a másik kettőn.
Ha minden jól megy, a harmadik feladat megoldása:
R = 30
2.
Legyen az X esemény az, hogy a fekete kártya melyik sorba kerül. Annak a valószínűsége, hogy a kártya a 13 sor valamelyikébe kerül, ennyi:
p₁ = 1/91
p₂ = 2/91
...
pᵢ = i/91
...
p₁₃ = 13/91
Ugye ezt érted, hogy miért?
Várható érték: E(X) = Σ xᵢ·pᵢ
ahol a szumma i=1-től 13-ig megy.
Mivel xᵢ = i:
E(X) = Σ i²/91
Erre a szummára vagy tudod az összegképletet, vagy ha nem, akkor csak 13 négyzetszámot kell összeadni, az nem vészes. Add össze.
Ki fog jönni egy szám, nevezzük n-nek, az lesz a várható értéke, hogy melyik sorba kerül a fekete kártya. Az alatt a sor alatt még 13-n darab sor van. Ennyi ideig lesz hetes várhatóan.
Írd meg a választ, leellenőrzöm.
3.
Hu, ehhez csinálj egy jó ábrát, mert nehéz térben látni.
A gömb sugara R.
A köröket nevezzük A és B körnek.
A két kör sugara 25 (A kör) és 18 mm (B kör).
A két kör síkjának távolsága a középponttól a és b
a² = R²-25²
b² = R²-18²
Legyen az a és b nevű szakasz az, ami a megfelelő (A illetve B) kör középpontját összeköti a gömb középpontjával. Ez a két szakasz merőleges egymásra a feladat szövege szerint (mert ezek merőlegesek a körök síkjára, amik merőlegesek egymásra).
Legyen c az a 14 mm hosszúságú szakasz, ami a körök metszéspontját köti össze. A c szakasznak a távolsága a körök középpontjától szintén a illetve b, mert ezek is párhuzamosak a és b szakaszokkal; egy téglalapot alkotnak. Pontosabban a c szakasz távolsága az A kör középpontjától egyenlő b-vel és fordítva.
Az A kör középpontja, a c szakasz felezőpontja, és a c szakasz egyik végpontja által alkotott háromszög derékszögű. Oldalai 14/2, b és 25:
25² = 7² + b²
A másik körnél hasonlóan:
18² = 7² + a²
Ebbe helyettesítve a² és b² fenti értékét:
25² = 7² + R²-18²
18² = 7² + R²-25²
szerencsére ez a két egyenlet ugyanaz, nem jutottunk ellentmondásra :)
R viszont ebből levezethető:
R² = 25² + 18² - 7²
Ez tényleg pont 30... jól mondta #2.
Bocs, hogy csak az eredményt írtam le, de siettem, mert egy jó ábrát szerettem volna gyártani. Sajnos, az eszközeim nem igazán alkalmasak az axonometrikus ábrázoláshoz, így ezt meghagyom másnak. :-)
Néhány skicc után úgy fogalmaztam meg a megoldást, hogy a keresett sugár egy olyan téglatest testátlója, melynek egyik éle az egyik, a másik éle a másik kör síkjának a gömb középpontjától való távolsága, a harmadik él pedig a megadott közös húr fele.
Ha
a, b, c - a téglatest oldalai
R - a gömb sugara
ra, rb - a két ismert kör sugarai
h - a megadott közös húr hossza
akkor írható, hogy
a² = R² - ra²
b² = R² - rb²
c² = (h/2)²
Mivel
a² + b² + c² = R²
behelyettesítés után adódik
R² = ra² + rb² - (h/2)²
Behelyettesítve az értékeket
R = 30 mm
=========
Ezután írtam a rövid választ, a többi már ismert. :-)
Örülök, hogy egyezik az eredményem bongolóéval. :-)
DeeDee
**********
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!