Jó matekosok! Matek háziban segítene valaki?

Jancsi és Marci versenyautó-kártyákkal játszanak.Ha Jancsi a nála lévő kártyákból megduplázná a Marcinál lévő kártyák számát,majd ezután Marci nála lévőkből megduplázná a Jancsinál lévőket,akkor mindegyikőjüknél ugyanannyi kártya lenne. Hány kártya van kezdetben Jancsinál és Marcinál,ha összesen 48 kártyával játszanak?
2012. okt. 14. 18:31
 1/1 anonim ***** válasza:

x+y=48


Első duplázás:


x+x - y-x


2x db - y-x db


Második duplázás:


2x-(y-x) db - 2(y-x)db


Tehát, mivel a második duplázás után egyenlőek:


2x-(y-x)= 2(y-x) /zárójelek felbontása

2x-y+x=2y-2x /összevonás

3x-y=2y-2x /+y; +2x

5x=3y /:5

x=3/5 y


Most behelyettesítünk a legelső egenletbe (x+y=48)


3/5y+y=48

8/5y=48

y=30


x=3/5y=18


Tehát kezdetben 30 és 18 darab kártya volt náluk.

2012. okt. 14. 18:58