Jancsi és Marci versenyautó-kártyákkal játszanak.Ha Jancsi a nála lévő kártyákból megduplázná a Marcinál lévő kártyák számát,majd ezután Marci nála lévőkből megduplázná a Jancsinál lévőket,akkor mindegyikőjüknél ugyanannyi kártya lenne. Hány kártya van kezdetben Jancsinál és Marcinál,ha összesen 48 kártyával játszanak?2012. okt. 14. 18:31
1/1 anonim válasza:
x+y=48
Első duplázás:
x+x - y-x
2x db - y-x db
Második duplázás:
2x-(y-x) db - 2(y-x)db
Tehát, mivel a második duplázás után egyenlőek:
2x-(y-x)= 2(y-x) /zárójelek felbontása
2x-y+x=2y-2x /összevonás
3x-y=2y-2x /+y; +2x
5x=3y /:5
x=3/5 y
Most behelyettesítünk a legelső egenletbe (x+y=48)
3/5y+y=48
8/5y=48
y=30
x=3/5y=18
Tehát kezdetben 30 és 18 darab kártya volt náluk.