Egy család ugyanolyan méretű csészékből tejeskávét ivott. Az egyik családtag a tej negyedrészét és a kávé hatodrészét itta meg. Hányan vannak a családban?

Úgy érzem, hogy verni fogom a fejemet az asztalba.....

2012. okt. 13. 18:58
 1/5 anonim ***** válasza:
x=5
2012. okt. 13. 19:12
 2/5 A kérdező kommentje:
az meg hogy jött ki?
2012. okt. 13. 19:28
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem értem ,hogyan lehetne következtetni, hányan vannak. Honnan lehet tudni, ki mennyit ivott? (még ha ugyanakkora csészéjük is van)
2012. okt. 13. 19:28
 4/5 bongolo ***** válasza:

Valószínű az is része a feladatnak, hogy mindenki 1 csészével ivott csak, és elfogyott a kávé is meg a tej is.


Bizonyára nem ugyanolyan arányban keveri mindenki a kávét meg a tejet.


Összesen van K kávé meg T tej, ahol K és T térfogatok.

Tudjuk, hogy egy csésze térfogata K/6 + T/4


4-en nem lehetnek, mert 4 csésze után még maradna valami (mondjuk a kávé harmada, ha mindenki ugyanolyan arányban keveri). (Azért a harmada, mert (K+T) - 4·(K/6+T/4) = K/3)


Ha 5-en vannak, akkor mondjuk az ötödik megissza a maradék kávét (K/3) tej nélkül, ami egy csésze. Ebből az következne, hogy:

K/3 = K/6 + T/4

ami azt jelenti, hogy K/6 = T/4, vagyis felesben itta az első. A lényeg, hogy reális szám jött ki, ez az eset jó lehet.


Ha 6-an vannak, akkor ketten isszák a K/3 kávét, vagyis még 2 csésze megtelik:

K/3 = 2·(K/6 + T/4)

K/3 = K/3 + T/2

ami azt jelentené, hogy T=0, ez már nem jó.


Vagyis csak az lehet, hogy 5-en itták.


Persze lehet úgy is, hogy jut tej is mindenkinek, de attól a megoldás nem változik, mert végülis az össz-térfogattal számoltunk.

2012. okt. 13. 19:48
 5/5 A kérdező kommentje:
Letérdepelek előtted! Köszönöm!
2012. okt. 13. 22:08