Hány földi év múlva lesz legközelebb ugyanolyan az 5 bolygó egymáshoz viszonyított helyzete, mint most?

Egy naprendszerben 5 bolygó van. A legbelső bolygó keringési ideje 2 földi év, és azután kifelé haladva minden következő bolygó keringési ideje fél évvel több, mint az előzőé.
2011. márc. 28. 05:41
 1/2 anonim ***** válasza:
Nyilván a legkisebb közös többszörös keresésére irányul a feladat.
2011. márc. 28. 08:28
 2/2 anonim ***** válasza:

Ahogy azt az első válaszoló írta, legkisebb közös többszörössel kell megoldani.

A bolygók keringési ideje mindet 2-edekre átírva:

4/2, 5/2, 6/2, 7/2, 8/2

A válasz tehát a 4,5,6,7,8 számok legkisebb közös többszörösének a fele lesz. Ha máshogy nem megy, ezt úgy kell kiszámolni, hogy felírod a prímtényezős felbontásokat, és veszed az összes prímtényezőt a legnagyobb előforduló hatványon:

4 = 2^2

5 = 5

6 = 2*3

7 = 7

8 = 2^3

Innen a legkisebb közös többszörös: 2^3*3*5*7 = 840

Tehát a válasz 420.

2011. márc. 31. 14:27