Egy naprendszerben 5 bolygó van. A legbelső bolygó keringési ideje 2 földi év, és azután kifelé haladva minden következő bolygó keringési ideje fél évvel több, mint az előzőé.2011. márc. 28. 05:41
1/2 anonim válasza:
Nyilván a legkisebb közös többszörös keresésére irányul a feladat.
2/2 anonim válasza:
Ahogy azt az első válaszoló írta, legkisebb közös többszörössel kell megoldani.
A bolygók keringési ideje mindet 2-edekre átírva:
4/2, 5/2, 6/2, 7/2, 8/2
A válasz tehát a 4,5,6,7,8 számok legkisebb közös többszörösének a fele lesz. Ha máshogy nem megy, ezt úgy kell kiszámolni, hogy felírod a prímtényezős felbontásokat, és veszed az összes prímtényezőt a legnagyobb előforduló hatványon:
4 = 2^2
5 = 5
6 = 2*3
7 = 7
8 = 2^3
Innen a legkisebb közös többszörös: 2^3*3*5*7 = 840
Tehát a válasz 420.