Oldd meg a következő egyenletrendszert a valós számok halmazán:

x + y = 10

√x + √y = 4


Előre is köszönöm :D


2012. okt. 12. 17:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Négyzetgyök miatt kikötjük, hogy x>=0 és y>=0. Emeljük négyzetre a második egyenletet: x+2*GYÖK(xy)+y=16. Ezt rendezve x+y=16-2*GYÖK(xy), de ez viszont 10-zel egyenlő az első egyenlet szerint.

Innen 2*GYÖK(xy)=6, ahonnan újabb négyzetre emeléssel és rendezéssel x=9/y. Helyettesítsük ez az elsőbe: 9/y+y=10. Itt szintén rendezve az y^2-10y+9=0 másodfokú egyenlet adódik. Ennek gyökei y_1=1 és y_2=9. Végül ezekkel x_1=9 és x_2=1 adódik. Ellenőrzéssel igaz kijelentést kapunk, így ezek valóban megoldások.

2012. okt. 12. 17:15
 2/3 anonim ***** válasza:

A feladat

x + y = 10

√x + √y = 4


Legyen

√x = a

√y = b


Ezzel az egyenletrendszer

a² + b² = 10

a + b = 4


A másodikat négyzetre emelve

a² + b² = 10

a² + 2ab + b² = 16


A másodikból kivonva az elsőt

2ab = 6

ab = 3


Az új egyenletrendszer

a + b = 4

ab = 3


Az elsőből az egyik változót kifejezve és behelyettesítve a másodikba

b = 4 - a

a(4 - a) = 3


Felbontva és rendezve a következő másodfokú egyenlet adódik

a² - 4a + 3 = 0


Ennek gyökei

a1 = 3

a2 = 1


Így a megoldások

x = a1²

x = 9

=====

y = a2²

y = 1

=====

vagy fordítva.


DeeDee

***********

2012. okt. 12. 19:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :D
2012. okt. 13. 16:04