Addig eljutottam, hogy a 27 cm-es oldallal szemközti szöget kell kiszámítani. (próbálkoztam koszinusztétellel, de nem sikerült)2012. okt. 10. 20:08
1/6 anonim válasza:
Az jó, ha ismered a koszinusz tételt, de nem értem, mi nem sikerült.
Csak be kell helyettesíteni.
Azt már kiderítetted, hogy egyenlőszárú háromszögről van szó, melynek alapja 27, a szárai 23 cm hosszúak.
A leghosszabb oldalra felírt koszinusz tétel
27² = 23² + 23² - 2*23*23*cosγ
27² = 2*23² -2*23²*cosγ
ebből
cosγ = (2*23² - 27²)/2*23²
Lehet egyszerűsíteni
cosγ = 1 - (27/23)²
Látszik, hogy a zárójelben levő értél nagyobb mint 1, ezért a jobb oldal értéke negatív, vagyis a szög nagyobb lesz 90 foknál, ami a rajz alapján várható volt.
3/6 anonim válasza:
Egy hasonló feladat megoldását részletesen elmondom itt:
4/6 anonim válasza:
Most látom, hogy ez egyenlő szárú háromszög. Akkor nem is kell koszinusz tétel. A 27 -es oldal felező merőlegese két derékszögű háromszögre bontja. sin alfa= 13,5/23. Ez a keresett szög fele!
5/6 A kérdező kommentje:
Tényleg jó rá a koszinusz-tétel, azt rontottam el, hogy rossz sorrendben írtam be a képletbe az oldalak hosszát. Köszönöm a válaszokat!
2012. okt. 11. 19:06
6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2012. okt. 13. 15:58