Egy háromszög oldalai: 27 cm,23 cm,23, cm. Mekkora a háromszög legnagyobb szöge? A választ egy tizedesjegyre kerekítve adja meg! Hogyan kell megoldani?

Addig eljutottam, hogy a 27 cm-es oldallal szemközti szöget kell kiszámítani. (próbálkoztam koszinusztétellel, de nem sikerült)
2012. okt. 10. 20:08
 1/6 anonim ***** válasza:

Az jó, ha ismered a koszinusz tételt, de nem értem, mi nem sikerült.

Csak be kell helyettesíteni.


Azt már kiderítetted, hogy egyenlőszárú háromszögről van szó, melynek alapja 27, a szárai 23 cm hosszúak.

A leghosszabb oldalra felírt koszinusz tétel

27² = 23² + 23² - 2*23*23*cosγ

27² = 2*23² -2*23²*cosγ

ebből

cosγ = (2*23² - 27²)/2*23²

Lehet egyszerűsíteni

cosγ = 1 - (27/23)²


Látszik, hogy a zárójelben levő értél nagyobb mint 1, ezért a jobb oldal értéke negatív, vagyis a szög nagyobb lesz 90 foknál, ami a rajz alapján várható volt.

2012. okt. 10. 20:38
 2/6 anonim ***** válasza:

Megoldás:

[link]

2012. okt. 10. 20:42
 3/6 anonim ***** válasza:

Egy hasonló feladat megoldását részletesen elmondom itt:

http://www.youtube.com/watch?v=tLtByppCt7c&feature=plcp

2012. okt. 10. 21:33
 4/6 anonim ***** válasza:
Most látom, hogy ez egyenlő szárú háromszög. Akkor nem is kell koszinusz tétel. A 27 -es oldal felező merőlegese két derékszögű háromszögre bontja. sin alfa= 13,5/23. Ez a keresett szög fele!
2012. okt. 10. 21:38
 5/6 A kérdező kommentje:
Tényleg jó rá a koszinusz-tétel, azt rontottam el, hogy rossz sorrendben írtam be a képletbe az oldalak hosszát. Köszönöm a válaszokat!
2012. okt. 11. 19:06
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2012. okt. 13. 15:58