Vki segítene ebben a matek példában? Egy térképhez rögzített koordináta rendszerben 1 egység= 1,5km, A és B falu koordinátái: A (2,6), B (10,2), az országút egyenlete: y=0, a megyeszékhely központja O (0, 0).

Milyen messze van a megyeszékhely központjától az országúton lévő buszmegálló, ha A és B falu központjától egyenlő távolságra van?

2012. okt. 5. 16:27
 1/3 BKRS ***** válasza:

Buszmegálló: C

az x koordinátája: (2+10)/2 = 6

az y koordinátája: (6+2)/2 = 4

C(6,4)

Ennek d távolsága az origótól pl Pitagorasz tétellel számolható:

d² = 6² + 4² =52

d = √52 = 2√13 egység.

1 egység 1,5km

akkor 2√13 egység 1,5*2√13 = 3√13 km = 7,2km

2012. okt. 5. 16:38
 2/3 anonim ***** válasza:

"az országúton lévő buszmegálló"

Tehát a megálló koordinátája: M(x;0)

Felírjuk A és B pont távolságát M-től:

(x-2)²+6²=(10-x)²+2²

Ebből x=4

A megyeszékhely és a megálló távolsága s=4*1,5=6 km

2012. okt. 5. 17:03
 3/3 BKRS ***** válasza:
Aha, tényleg, igazad van.
2012. okt. 5. 22:01