Helló! Esetleg valaki megtudná oldani ezt nekem:

Egy 5cm sugarú kör köré olyan egyenlő szárú trapézt írunk, amelyben az alapok aránya 1:4. Mekkora a trapéz területe?


2012. okt. 3. 20:25
 1/4 BKRS ***** válasza:

A beirhato kor kozeppontja:O

A trapez:ABCD

AB||CD


Mondjuk AB hossza 2a, CD hossza 8a

Akkor a terulet (1+41)*10 = 50a


A kor a BC oldalt a T pontban erinti.

A kor a CD oldalt F pontban felezi.

Hosszabbitsuk meg a trapez oldalait, kapunk belole egy metszespontot: E.

CDE haromszog magassagat m-mel jelolve:

m/4a = (m-10)/a

Ebbol

m = 40/3


OTE haromszog hasonlo az FDE haromszoghoz, Pitagorasz tetellel:

m/4a = ((m-5)^2 - r^2)^1/2 /r

10/3a = ((25/3)^2 - 25)^(1/2) /5

a = 10/3 *15/20 = 5/2


T=50a = 125

2012. okt. 3. 22:24
 2/4 BKRS ***** válasza:

Bocs ezt a sort elirtam:

Akkor a terulet (1+41)*10 = 50a



helyesen ez lett volna:

Akkor a terulet (a+4a)*10 = 50a

2012. okt. 3. 22:25
 3/4 anonim ***** válasza:

Variációk egy témára. :-)


[link]


Ha valami nem világos, írj azonnal.


DeeDee

**********

2012. okt. 4. 22:51
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm! :)
2012. okt. 6. 12:51