Dél-Afrika 4000 m mélyen lévő bányáiban 40 celsiusfok körüli a hőmérséklet,Alföldön ugyanebben a mélységben már 240-320 Celsius a hőmérséklet.

Mire következtethetek ebből a geotermikus gradienssel kapcsolatban? Ezt valahogy kitalálom,ha nem tudjátok.

Viszont ebben kéne nagyon a segítség: ki kéne számolni Dél-Afrikában és Alföldön a geotermikus gradiens értékét.Ezt hogyan kéne? 100 méterenként 3 celsiusfokot nő a g. gradiens,de mit mivel kéne osztani???



2012. okt. 3. 15:04
 1/1 bongolo ***** válasza:

A geotermikus gradiens nem nő, a hőmérséklet nő. A gradiens az maga a növekedés mértéke. Ha valahol 100 méternént 10 fokot nő a hőmérséklet, akkor ott a gradiens 10°C/100m. A gradiens egyszerűen a kettő hányadosa.


Ez a 100 méterenkénti 3 °C adat az egész Földön az átlagolt értéke a g.gradiensnek. Valójában az Alföldön (ahogy a feladatban is meg van adva) 4000 méterenként 220-300 °C-ot nő a hőmérséklet (ha a felszíni hőmérsékletet 20°C-nak veszem), vagyis 100 méterenként ennek a 40-ed részét (mert 4000 = 40·100), tehát 5,5-7,5°C/100m a gradiens. Ezzel szemben Dél-Afrikában sokkal kevesebbet nő, szóval a gradiens sokkal kisebb. Ha ott is 20 foknak veszem a felszíni hőmérsékletet, akkor 100 méterenként 40−20=20-nek a 40-ed része, tehát 0,5°C/100m a gradiens.


Mire következtethetünk? Hát arra, hogy az Alföldön sokkal nagyobb a g.gradiens, mint a Föld átlagában, D-Afrikában meg sokkal kisebb. Bizonyára az Alföldön sokkal vékonyabb a földkéreg.

2012. okt. 3. 17:42