Az óra mutatói 5 és 6 óra között kétszer alkotnak derékszöget. Hány perc telik el a két derékszöget bezáró állás között?

2012. szept. 30. 19:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Kis(óra)mutató sebessége: 360°/ 12 óra = 0,5° / perc

Nagy(perc)mutató sebessége: 360° / 1 óra = 6° / perc


Kismutató kezdeti helye: 5 óra -> 150°

Nagymutató kezdeti helye: 12 óra -> 0°


Első "derékszög" feltétele:

nagy + 90° = kicsi

6*t + 90 = 150 + 0,5*t

5,5*t = 60

t = 10,9090 perc


Második "derékszög" feltétele:

kicsi + 90° = nagy

0,5*t + 150 + 90 = 6*t

240 = 5,5*t

t = 43,6363 perc


Tehát (egyeneletes sebességű óramutatók esetén) (t2-t1 =)32,72 perc tellik el.

2012. szept. 30. 20:05