Hogyan kell "betűvel hatványozni"? A példa ez:2 a 2. -on x (szorzás) m a 6. -on=6 a 2. -on x m a 3. -on

hatványozás

2012. szept. 27. 18:35
 1/2 anonim ***** válasza:
próbáld meg valahogy érthetőbben leírni, mert így nem igazán értem, hogy néz ki az egyenlet.
2012. szept. 27. 18:53
 2/2 anonim ***** válasza:

2^2 * m^6 = 6^2 * m^3

Ezt felírhatod így:

2*2 * m*m*m*m*m*m = 6*6 * m*m*m , mert ugye ez a hatványozás lényege.

Ezután a 6-ot felírhatod 2*3 alakban:

2*2 * m*m*m*m*m*m = (2*3)*(2*3) * m*m*m

A zárójelet felbontva:

2*2 * m*m*m*m*m*m =2*3*2*3 * m*m*m

Kicsit átrendezve(csak a sorrendet, és a szóközöket változtattam):

2*2*m*m*m * m*m*m = 2*2*m*m*m * 3*3

Mindkettőben ott van a "2*2*m*m*m", tehát ezzel egyszerűsíthetünk, mindkét oldalt eloszthatjuk vele. Így ez marad:

m*m*m = 3*3

Azaz

m^3=9

m='köbgyök'9

m=2,08


A magyarázatok nélkül "szárazon leírva", a hatványozást nem felbontva:

2^2*m^6=6^2*m^3

2^2*m^6=(2*3)^2*m^3

m^3=3^2

m='köbgyök'9

m=2,08

2012. szept. 30. 16:47