Jó fizikások! Mennyi idő alatt nyom fel egy 2570 Wattos szivattyú 800 liter vizet 45 méter magasra?

2012. szept. 26. 19:14
 1/6 anonim ***** válasza:

Nincs véletlenül megadva a munkavégzés?Vagy az erő?

Átgondoltam,de szerintem a fentiekből az egyikre minimum szükség van.

2012. szept. 26. 19:29
 2/6 A kérdező kommentje:
nincsen :/ csak ennyi van megadva..
2012. szept. 26. 19:30
 3/6 anonim ***** válasza:

Képletet ne várj, én fejben szoktam általában ezeket nagyjából kiszámolni, most így:

Alapdolgok, amik fejből jönnek:

1Le=736W, amúgy 75mkp/secundum

És akkor 800lit(tulajdonképpen kg, mert víz)*45m=36000mkp.

És akkor 36000/75 =480Le*736W=353280 W kellene 1 másodperchez, de 353280/2570=137,46 másodperc kell hozzá..

2012. szept. 26. 19:31
 4/6 A kérdező kommentje:

köszi szépen :) nagyon aranyos vagy

lenne itt még egy ha nem baj :$ az is hasonló

A fogaskerekű vasút 15 tonnás szerelvénye 25 perc alatt emelkedik fel 259 méter magasra.Mennyi a gép teljesítménye?

2012. szept. 26. 19:43
 5/6 bongolo ***** válasza:
100%

Huhh, ez a kilopond meg lóerő a #3 megoldásban, ezek voltak a szép dolgok valamikor, de ma már ilyeneket nem tanultok.


Ezt tanuld meg: P = W/t

Vagyis a teljesítmény az az időegység alatt végzett munka. Szóval a munkát elosztjuk azzal, hogy mennyi idő kellett hozzá, kijön a teljesítmény.


Most P = 2750 W

(nem tudom, az tiszta-e, hogy ez a W a watt, fent a képletben a W pedig a munka. A watt az mértékegységként W, a munka pedig jelként W. A kettőnek semmi köze egymáshoz.)


800 liter víz tömege: m = 800 kg

Ha 45 méter magasra emeli, akkor olyan magasan a felemelt víz helyzeti energiája: E = m·g·h

ahol g = 10 m/s² a nehézségi gyorsulás (valójában 9,81 m/s², de mindenki 10-zel számol)

h pedig a magasság, h = 45 m


Ezt a helyzeti energia képletet is meg kell jegyezni. Ebben a képletben a jobb oldalon minden adat megvan, ki tudod számolni az energiát.


Az energia növekedése meg a végzett munka ugyanaz, ha nincs súrlódás. Tegyük fel, hogy nem volt. Akkor W=m·g·h


És most jön az eredeti képlet a teljesítményről:

P = W/t

Átrendezve:

t = W/P

Ebben is W meg P is megvan már, csak el kell osztani. Másodpercben fogod megkapni.


Nem számolom ki, már csak be kell, hogy helyettesíts. Azt tedd meg te, közben pedig tanuld meg ezt a pár képletet. A másik feladatodhoz pont ugyanezek kellenek. (Gondolom te voltál, aki azt a másik feladatot külön is megkérdezted, ott is válaszoltam rá.)

2012. szept. 26. 20:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:) én voltam igen köszönöööm aranyos vagy nagyon:) életet mentettél
2012. szept. 26. 20:26