2012. szept. 26. 17:42
1/1 bongolo válasza:
Az első adatokból ki lehet számolni a hőtágulási tényezőt:
ΔT = 103°C - 20°C = 83°C
ΔL = 50,1 cm - 50 cm = 0,1 cm
ΔL = α·L·ΔT = α·50·83
α = 0,1/(50·83)
(Vigyáztam arra, hogy a hossz adatok mind ugyanabban a mértékegységben legyenek. Nem kell mondjuk méterbe váltani őket, csak ugyanolyan legyen (most cm), mert a hányadosuk van itt fentebb.)
A lyuk átmérője is lineárisan változik, ráadásul ugyanúgy, mintha nem lyuk lenne, hanem ugyanaz az anyag. A mostani adatok:
ΔT = 120°C - 220°C = -100 °C
ΔL = α·L·ΔT = α·60·(-100) = 0,1/(50·83)·60·(-100)
ΔL = -12/83 mm
(Itt is mivel L milliméterben van megadva, ΔL is mm lett)
Vagyis a lyuk átmérője 60 - 12/83 mm lesz.