2)     Zanathy Anna feladványa: Négy testvérnek összesen 45 petákja van. Ha az

első testvér pénzéhez 2 petákot adunk, a második pénzéből 2 petákot elveszünk,

a harmadik pénzét megkétszerezzük, a negyedikét pedig megfelezzük, akkor

mindegyik testvérnek ugyanannyi pénze lesz. Hány petákjuk volt eredetileg

külön-külön?



2012. szept. 25. 18:09
 1/3 anonim ***** válasza:

a+b+c+d = 45

a+2 = b-2 = c*2 = d/2


Kicsit bonyolult egyenletrendszer, 7-8. osztálynak tippelem.

2012. szept. 25. 18:19
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen

S - a közös szonos összeg

A, B, C, D - a négy testvér pénzének összege

Feltétel

A + B + C + D = 45


ekkor

A + 2 = S

B - 2 = S

2*C = S

D/2 = S


Ezekből

A = S - 2

B = S + 2

C = 2*S

D = S/2


Összeadva az egyenleteket

A + B + C + D = 9S/2

A bal oldal az össz pénz

45 = 9S/2

Kettővel szorozva mindkét oldalt

90 = 9S

vagyis

S = 10


Ezek után a választ és az ellenőrzést a kérdezőre bízom. :-)

2012. szept. 25. 19:01
 3/3 A kérdező kommentje:
Kőszönőm
2012. szept. 29. 18:15