Van egy törtes feladatunk, hogyan kell ezt kiszámolni?


Írd le vegyes vagy szakasos tizedestörtel:

73/20

92/11

25/7



2012. szept. 24. 15:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Vegyes tört: kiemeled az egészek számát:


Pl. 73/20 = 3 egész és 13/20, 92/11 = 8 egész és 4/11

25/7 = 3 egész és 4/7.


Szakaszos: elkezded osztani írásban az egyik számot a másikkal. Nem állsz meg a tizedes vesszőnél, utána mész tovább a nullákkal. Előbb utóbb azt látod, hogy a kapott maradékok ismétlődnek, és ekkor a hányadoshoz írt számjegyek is ismétlődni fognak. A hányados tehát úgy néz ki, hogy valahány számjegy az elején, majd egy pár számjegyből álló szakasz, ami végtelenszer ismétlődik.

Pl: 73/20 = 36.5000000 - itt a "0" a szakasz, ami ismétlődik. 92/11 = 8.36363636 - itt a "36" ismétlődik, 25/7 = 3.571428571428, itt az "571428" ismétlődik.


Fontos, hogy nem a hányados számjegyeinek az ismétlődését kell figyelni, hanem a kapott maradékokét!

2012. szept. 24. 16:53
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem "vegyes", hanem VÉGES !

73:20=3,65, passz nincs tovább - véges

92/11=8.363636363636363636 a 36 végtelenségig ismétlődik - szakaszos

25/7=3,571428 571428 571428 szakaszos

Legjobb, ha kézzel végzed az osztást, és megfigyeled, hogy mikor ismétlődik az a maradék ami már volt.

2012. szept. 24. 17:00