6-os számrendszerből 64-esbe átváltás?


Hogyan kell átírni egy számot 6-os számrendszerből 4-esbe? Pl. 34251-van 6-osba!

Hogyan kell ezt a feladatot levezetni, ha valaki csak az elindulási ötletet megmondja, az is elég :D :P


2012. szept. 16. 19:31
 1/3 A kérdező kommentje:
Elnézést: 6-osból 4-esbe!!
2012. szept. 16. 19:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Én a helyedben átváltanám először 10-esbe, a könnyebb számolás érdekében.


((pl. 13 átváltása 6-osból 10-esbe:

3*6^0 + 1*6^1 = 3+6=9))


Aztán 10ból négyesbe:

Megkeresed 4 legnagyobb hatványát, amelynek 4 alatti többszörösével osztható a szám, azt beírod a legnagyobb helyi értékre, aztán annak az értékét levonod, majd fojtatod a kisebb hatványokkal.


Példa:

10-esben: 523 -> 4-esbe:


A tisztánlátás kedvéért a 4 első pár hatványa ( a 0.-kal kezdve: 1,4,16,64,256,1024


A legnagyobb négy-hatvány, ami osztja az 523-at, az a 256, azaz 4 a negyediken. 523ban a 256 megvan kétszer, ezért 2 lesz a legnagyobb helyi értéken.

523-2*256=11


A legnagyobb négy hatvány, ami osztja a 11-et, az a 4, vagyis négy az elsőn. Így a négy a 3. és 2. hatványánál lévő helyiértéken 0 szám lesz.


11ben a négy meg van kétszer, marad a 3, ami az egyesek helyi értékére jön. Így a szám: 20023

2012. szept. 16. 20:03
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2012. szept. 17. 15:34