Kémiai számolásképességem 0 . Elkezdtük a szerves kémiát.A tankönyv még csak nem is ír számolást,a leckék végén számolási feladat is van.Arra kérném azt,aki érti ezeket,hogy kémiai képletvezetéssel minden részletre kiterjedően kérem magyarázza el nekem ezeknek a mi és miértjét,levezetését.

1.Egy szénhidrogén 1,28 gjának elégetésekor 4,4 g CO2 és 0,72 g H2O képződik.AZ anyag moláris tömege 128 g/mol.Határozd meg a szénhidrogén összegképletét!

2.Egy vegyület moláris tömege 31 g/mol ,elemi tömeh%-os összetétele pedig: 38,7 tömeg% hidrogén,45,2 tömeg% Nitrogén.Állapítsd meg a kérdéses vegyület összegképletét!

3.Egy vegyület 81,81 tömeg% szenet és 18,19 tömeg% hidrogént tartalmaz,moláris tömege 44 g/mol.Mi az összegképlete? Ezt az utóbbit szinte fejben,matematikailag ki tudtam számolni,jó is lett az eredmény,de a tanárnőmnek kémiai levezetéssel kéne,de úgy meg nem tudom,az 1-2. példát meg egyáltalán nem tudom.Valamit hadobált az n,M,m-mel de semmit sem értettem még :S Kérem valaki segítsen !!!!



2012. szept. 16. 14:01
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Egy szénhidrogén 1,28 g-jának elégetésekor 4,4 g CO2 és 0,72 g H2O képződik. Az anyag moláris tömege 128 g/mol.Határozd meg a szénhidrogén összegképletét!

1,28 g ~ 1/100 mól.

Ha 1/100 mól anyagból 4,4 g CO2, és 0,72 g H2O képződik,

akkor 1 mól anyagból 440 g CO2, és 72 g H2O képződik.

A CO2 moláris tömege 44 g/mol, a H2O-é 18 g/mol,

ezért 10 mól CO2 és 4 mól H2O képződik.

Az elégetett molekulában 10 C és 4*2=8 H atom van.

==================================================

2. Az atomarányokat úgy kapod meg, hogy a tömeg%-okat elosztod a relatív atomtömegekkel.

H atomaránya=0,387/1,008

N atomaránya=0,452/14,00

Az atomarányokat szorozd be 31-gyel! Ha egészhez közeli eredményt kapsz, jól számoltál.

3. A 2.-hoz hasonlóan, más számokkal.

2012. szept. 16. 15:07
 2/2 anonim ***** válasza:

3. M= 44g/ mól

mH= 44* 0,1819

n= 44*0,1819/1

mC= 0,8181*44

nC= 0,8181*44/12


C3H8

2012. szept. 17. 08:19