A tengeren úszik egy jégtömb. Alakja négyzetes oszlop, a négyzet oldalai 20, 0 méteresek. A jégtömb a tenger vizéből 1,2m magasra emelkedik ki. Mekkora a jégtömb tömege?


1 dm^3 jég tömege 0,88 kg, 1 liter tengervízé 1,03 kg; úszáskor a test térfogatának annyiad része merül a vízbe, ahányad része a test sűrűsége a vizének.



Nagyon köszönöm a segítségeteket!


2012. szept. 13. 15:01
 1/1 BKRS ***** válasza:

Eloszor becsuljuk meg a dolgot. kb 1/10 resz emelkedik ki a vizbol, vagyis, kb 10m magas lesz a jegtomb, aminek a terfogata 4000 kobmeter, 1 kobmeter jeg az kb 1 tonna, vagyis nagysagrendileg 4000 tonna jeget kell majd kapjunk a vegen. Elegge durvan kerekitettem, de nagysagrendileg nehany ezer tonnas kategoriaban kell lenni az biztos.


A jeg tomb magassaga legyen h decimeter,

a jeg tomb terfogata: 20*20*h/10 m3 = 40*h m3 = 40'000*h dm3

A jeg tomb tomege:

0,88*40'000*h kg= 35200*h kg

35200*h kg viz az 35200*h/1,03 = 34174,8*h dm3

Vagyis ennyi vizet szorit ki a jeg tomb, ekkora terfogata van a viz alatt.

A viz alatti reszenek a magassaga tehat:

h*34174,8/40000 = h*0,854 dm

h* 0,854 + 12 = h

12 = 0,146h

h=12/0,146=82,19 dm = 8,219m = 82,19 dm

A tomege ezek szerint:

0,88*40'000*h kg = 0,88*40000*82,19 = 2893088 kg = 2893 tonna.

Nagysagrendileg jo, na talan nem szamoltam el.


Ennel kicsit gyorsabb lesz a megoldasod, ha a viz alatti es a viz feletti terfogatok aranyaval szamolsz.

2012. szept. 14. 17:35