¸¸Egy vegyület 81,81 tömeg% szenet és 18,19 tömeg% hidrogént tartalmaz,moláris tömege 44 g/mol˝.A kérdés az,hogy,mi az összegképlet.Hogyan lesz ebből összegképlet?És most ezekkel a számokkal mit kéne csinálni?

#kéma-szerves-g-/-mol-tömeg%
2012. szept. 11. 20:39
 1/3 anonim ***** válasza:

1. A tömeg%-okat átszámítod atomarányokká. Elosztod mindegyiket a megfelelő atomsúllyal.

C-é x=81,81/12.

H-é y=18,19/1.

2. A vegyület képlete C(z*x)H(z*y), ahol már csak z ismeretlen.

3. Az adott moláris tömeg alapján

(z*x)*12+(z*y)*1=44.

4. Ebből a z kiszámítható, és a 3. egyenletbe behelyettesíthető.

2012. szept. 11. 20:54
 2/3 anonim ***** válasza:
Mivel a szén 12-es molsúlyú a H meg 1 mi ad ki 44-et?Hányszor 12 és 1? 3x12 és 8x1! Az ugye 44? Tehát C3H8 ami a propán!
2012. szept. 11. 20:56
 3/3 anonim ***** válasza:

A moláris mennyiséget tekintsük 100% nak.

100%. 44g

81,81% 81,81*44/100= 36 g. , ez 36/12, vagyis 3 mól szénnek felel meg

18,19% 18,19* 44/100= 8g, ez 8/1, vagyis 8 mól hidrogénnek felel meg

2012. szept. 12. 18:15