Ezt hogy kéne kiszámolnom?


Egy számtani sorozat első három tagjának az összege 30-cal kisebb, mint a következő három

tag összege. Az első hat tag összege 60. Melyik ez a sorozat?



2012. szept. 11. 17:41
 1/4 bongolo ***** válasza:

- A harmadik 3d-vel több, mint az első

- a negyedik 3d-vel több, mint a második

- az ötödik 3d-vel több, mint a harmadik


Tehát a második 3 összege 9d-vel több az első 3 összegénél.

9d = 30

d = 10/3


Innen már menni fog? Ha nem, szólj, segítek még.

2012. szept. 11. 18:37
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. szept. 11. 18:54
 3/4 anonim ***** válasza:

Legyen

a1 + a2 + a3 = Se - az első három tag összege

a4 + a5 + a6 = Sk - a következő három tag összege


A feladat szerint

Se + 30 = Sk

Se + Sk = 60

Az első egyenletet átrendezve

Sk - Se = 30

Sk + Se = 60

A két egyenletet összeadva

2*Sk = 90

vagyis

Sk = 45

Ezt visszahelyettesítve

Se = 15


Mivel mindkét részsorozat páratlan számú tagból áll, célszerű a középső tagokkal kifejezni a részsorozatok tagjait.

Eszerint

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

ill

a4 = a5 - d

a5 = a5

a6 = a5 + d


Ezekkel a két részsorozat

Se = 3*a2 = 15

és

a2 = 5


Sk = 3*a5 = 45

és

a5 = 15


Mivel

a5 - a2 = 3d

15 - 5 = 3d

ezért

d = 10/3


Ezzel minden megvan a sorozat felírásához

a1 = a2 - d

a1 = 5 - 10/3

a1 = 5/3


a3 = a2 + d

a3 = 5 + 10/3

a3 = 25/3

Tehát az első 3 tag

5/3, 5, 25/3


A többit a kérdezőre bízom. :-)


DeeDee

**********

2012. szept. 11. 19:13
 4/4 bongolo ***** válasza:

Elírtam kicsit. A válaszom jó, csak figyelmetlen voltam. Így kellett volna kezdeni:


- A negyedik 3d-vel több, mint az első

- az ötödik 3d-vel több, mint a második

- a hatodik 3d-vel több, mint a harmadik


A többi változatlan...

2012. szept. 11. 19:23