Egy számelmélet feladatot elkezdtem megoldani. Megnéznéd, a linkelt képen hogy jól kezdtem-e, hogyan lehetne megoldani?

[link]
2012. szept. 11. 16:50
 1/2 bongolo ***** válasza:

Idáig jó. De oszthatóság helyett már csak sima józan paraszti ész kell.


89b + 9c + d értéke 0 és 9·(89+9+1)=9·99 < 900 között lehet, vagyis a-nak pontosan 2-nek kell lennie (1 kevés, 3 sok).


889·2 + 89b + 9c + d = 2001

89b + 9c + d = 223


0 ≤ 9c+d ≤ 90, tehát b megint csak nem lehet más, mint 2.


89·2 + 9c + d = 223

9c + d = 45


Itt már bevetheted az a+2b+d = 3n feltételt, ami azzá alakul, hogy d 3-mal osztható. Vagyis meg kell nézni d=0,3,6,9 esetén. De lehet, hogy most is egyszerűbb az előzőek szerint haladni: 0≤d≤9 miatt c értéke csak 4 vagy 5 lehet, ezt a kettőt gyorsabb megnézni, mint az oszthatóság szerint a 4 féle d-t.


De az oszthatósági feltételed azért tetszett...

2012. szept. 11. 19:02
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Annyira bíztam benne, hogy olvasod és válaszolsz.
2012. szept. 11. 19:20