Berci és Andris egy kis zsebpénzre tehetnek szert, ha vállalják a kiürült befőttes üvegek ki-és lemosását(címkétől való megszabadítását). A délutáni elfoglaltságuktól függően az első nap 40 üveget hoznak rendbe, a további napokon 10-zel többet, mint az előzőn. Hányadik napon kerül sorra az 500. üveg?

Addig eljutottam hogy az "első nap 40 üveget" -> a1=40-el írjuk fel és hogy a d=10 (differencia)

de tovább nem tudom.



2012. szept. 9. 14:13
 1/6 anonim ***** válasza:

A válasz 8 :D Bocsi én parasztmódszerrel számoltam :) tehát leírtam hogy 1. nap 40 2. 50 stb. Már nem emlékszem differenciával hogy kell számítani de lehet hogy már az is segít neked hogy tudod a megoldást :)

16/F

2012. szept. 9. 14:30
 2/6 A kérdező kommentje:
tudom,hogy így mennyi. de nem tudom hogy ez így jó-e :\
2012. szept. 9. 14:31
 3/6 A kérdező kommentje:
a 8 rossz mivel az még csak 110
2012. szept. 9. 14:36
 4/6 anonim ***** válasza:
Na várj te most hogy számolsz mert én úgy hogy 40+40+10+50+10+60+10+70+10+80+10+90+10+100+10 Tehát a 8.napon elmosogatják a 500.üveget azért számolok így mert minden nap 10el többet mosogatnak el mint az előzően tehát ha a második nap 50et mosogatnak el akkor a 3. napon 60at kell :) Vagy valamit nem jól számolok?
2012. szept. 9. 14:53
 5/6 A kérdező kommentje:

a1=40

a2=50

a3=60

a4=70

a5=80

a6=90

a7=100

a8=110

nekem ez jött ki

2012. szept. 9. 15:01
 6/6 A kérdező kommentje:

nem így számolom már..

Most rájöttem hogy kell

S500= n*2*40+(n-1)*10 /2 =0

n*80+(n-1)*10 /2 =0 *2

2n*80+ (n-1)*10=0

egyszerűsítünk 2 vel akkor -> n*40+(n-1)*5=0

200+n2-n= 0

és másodfokú egyenlet. de lehet rosszul csinálom

2012. szept. 9. 15:06