2012. szept. 8. 16:54
1/4 anonim válasza:
Gondolom ebből érthető:
Ha a szögfüggvények fogalmával is van gondod:
2/4 anonim válasza:
Bocs! Az átfogó kimaradt: bármelyik szögfüggvénnyel, vagy Pitagorasz- tétellel: 29.73 cm.
3/4 A kérdező kommentje:
Köszi
2012. szept. 8. 23:23
4/4 anonim válasza:
Mutatok egy másféle megoldást. :-)
A kiindulás a derékszögű háromszögben érvényes összefüggés a beírt kör sugara és a derékszögű háromszög oldalai között, miszerint
c = a + b - 2r
ill
2r = a + b - c
ahol
a, b a két befogó (a<b)
c - az átfogó
r - a beírt kör sugara
Legyen
α - a megadott hegyesszög
Ennek és az átfogónak segítségével a befogók
a = c*cosα
b = c*sinα
Behelyettesítve a kiinduló egyenletbe
2r = c*cosα + c*sinα - c
Jobb oldalon c-t kiemelve
2r = c(sinα + cosα - 1)
Ebből
c = 2r/(sinα + cosα - 1)
A jobb oldalon csupa ismert adat van, tehát konstans érték (ami egyben az átfogó is)
Legyen
2r/(sinα + cosα - 1) = K
Ezt bevezetve a háromszög oldalai
a = K*cosα
b = K*sinα
c = K
DeeDee
**********