Hogyan lehet két hatványt azonos hatványalapra hozni?

2012. szept. 6. 17:27
 1/1 bongolo ***** válasza:

Logaritmussal.


Ha mondjuk a^b hatványt fel akarod írni c alapú hatványként, tegyük fel, hogy az eredmény c^d lesz:


a^b = c^d


Ha mindkét oldalnak veszed a c alapú logaritmusát:


b·log_c(a) = d


és kijött a keresett d értéke, tehát kész is vagyunk:


a^b = c^(b·log_c(a))


Ezt az összefüggést meg lehet jegyezni, de én pl. nem szoktam, hanem gyorsan akár fejben is le lehet vezetni ezen a módon. (De mondjuk dolgozat előtt érdemes megjegyezni, hogy ne ezzel menjen az idő... utána úgyis elfelejted, és ha megint kell, akkor le tudod vezetni fejben.)

2012. szept. 6. 19:25