Hogyan kell verset elemezni? Milyen szempontok alapján?
A tartalmi elemzéshez egy tanács: mindenképpen olvasd el többször is a verset, akkor nagyrészt kapsz egy képet miről szól. Az a témája (ez általában elég jól kiszűrhető: szerelem, hazafiasság, háború, társadalomkritika) ha ez megvan, akkor keresd a tipikus fordulatokat: minden témához van 1-2 jellegzetes kép, vagy metafora, esetleg szimbólum amit a költő használ, sőt ennek mindenképpen érdemes utánamenni, mondjuk hogy rákeresel pár nagyobb költő sajátjaira, hogy milyen eszközöket használ minek a kifejezésére általában. Utána meg jöhet a belemagyarázás. Egy verselemzés általában iszonyat szubjektiv, arról szól, hogy neked mit üzent a vers. (elhíresült példa bár nem követendő, pár évvel ezelőtt egy érettségizőnek a Himnusz kocsmai verekedés volt, a "kedv söröm röpkedtek" sor miatt...)
az hogy nem ugyanaz jön le neked, mint a tanárnőnek nem feltétlenül baj, a lényeg, hogy meg tudd érvelni, hogy neked miért ezt mondja a vers. Újabb elhíresült példa: Arany Jánost meghívták egy olyan összejövetelre ahol a balladáit próbálták elemezni a jelenlétében. Az egyik szépreményű: "a költő itt arra gondolhatott, hogy...", mire ARany felcsattant: "Gondolta a fene!" Nah szóval amit a tanárnő mond, nem feltétlenül szentírás, az csak egy lehetséges elterjtedt értelmezés...ha neked éppen másmilyen de logikus, és alá is tudod támasztani, akkor nincs semmi gond. Ő se azt értékeli, ha 25 teljesen egyforma értelmezést olvas, hidd el.
Bevezetés: a költőről írj
Vers keletkezési körülményei(évszám, ok)
Műfaj
Beszédhelyzet
Téma
SZerkezet, tagolás
Költői képek
Stílus
Utóélet
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!