Mi az alábbi kémiai feladat megoldásának az elve?


5 vegyértékü a fém X2O5

56.33 g O

43,67 X

az aránypár ugyebár : 56,33g O /43,67g X = 5*16g O/ 2.X


Nem értem, hogyan lehet a 2 elemet tömeg mol arányosan felírni, mikor az O moláris tömege más mint az X.


2012. aug. 14. 11:36
 1/5 anonim ***** válasza:

Mol arányosan úgy lehet felírni hogy a vegyülő mólnyi mennyiséget veszem azok egyenértékűek.nem a mólsúlyokat!

K2O pld

2012. aug. 14. 11:48
 2/5 anonim ***** válasza:
A másik nem gramm hanem százalék!De mintha nem jól lenne felírva!Fordítva.
2012. aug. 14. 11:58
 3/5 A kérdező kommentje:

A fenti aránypárt nem értem.

56,33 g O úgy aránylik a 80g/mol O hoz, mint a 43,67gX az X g/mol hoz.


Pl: 32g S = 1 mol

64g S = 2 mol

Itt egy elemmel számoltunk ezt értem. Kijött. A másiknál viszont 2 van. Ott elosztottuk az X tömegét az O val, majd megszoroztuk az O moláris tömegével. Akkor, miért jött ki az X moláris tömege ? Elvét nem értem.


Köszönöm a válaszodat !

2012. aug. 14. 12:03
 4/5 A kérdező kommentje:
2. Igazad van abban, hogy 5 vegyértékü elem és nem fém ! 100 g nál meg 1% = 1g
2012. aug. 14. 12:05
 5/5 Silber ***** válasza:

Tehát az a kérdés, hogy mi az adott fém.

Mólarányos összetétel M2O5, ahol M a fém.

Tömegarányban ez 56,33:43,67.

Tegyük fel, hogy van 100 g anyagunk, ekkor ebben van 56,33 g fém és 43,67 g oxigén.

Oxigén mólszáma: 43,67/16=2,729375 mol.

Mivel n(M)/n(O)=2/5, így a fém mólszáma n(M)=2*n(O)/5=1,09175 mol

Ismert a fém tömege, és a mólszáma. Innen a moláris tömege:

M(M)=m(M)/n(M)=56,33/1,09175=51,596 g/mol

Periódusos rendszer alapján ez az elem valószínűsíthetőleg a króm, amelynek valóban van 5 vegyértékű oxidja (Cr2O5).

2012. aug. 14. 13:06