SOS! Szabadesés? Hogyan? Levezetnétek?


Egy szabadon eső test mozgásának második szakaszában 5 másodperc alatt megkétszereződött a sebessége.


a) Mekkora a közben megtett útja?

b) Mekkora utat tett meg az első mozgásszakaszban?


2012. júl. 26. 12:56
 1/3 bongolo ***** válasza:

Szabadeséskor a gyorsulás 10 m/s², vagyis másodpercenként 10 m/s-mal nő a sebesség. Ez 5 másodperc alatt 50 m/s növekedés. Vagyis a második szakasz elején 50 m/s volt, a végén 100 m/s. Másik dolog, amit megtudtunk, hogy az első szakasz is 6 másodpercig tartott.


Egyenletesen gyorsuló mozgáskor a megtett út úgy is számolható, mintha az átlagsebességgel ment volna állandó sebességgel. Ezt nem tudom, tanultátok-e, ha nem, akkor is egyszerűen kijön:

Ha v0 a kezdősebesség, t idő után ekkora lesz a v1 sebesség:

v1 = v0 + a·t

Az átlagsebesség tehát:

v = (v0+v1)/2 = (2·v0 + a·t)/2 = v0 + 1/2·a·t

Az átlagsebességgel megtett út:

s = v·t = (v0 + 1/2·a·t)·t

Ez pedig pont a gyorsuló mozgás megtett útja, hiszen annak ez a képlete:

s = v0·t + 1/2·a·t²


Szóval érdemes megjegyezni, hogy lehet átlagsebességgel is számolni, könnyebb úgy a számolás sok esetben. Most is:


a) A második szakaszban az átlagsebessége 75 m/s, tehát a megtett út 75·5 m


b) Az első szakaszban az átlagsebesség 25 m/s, az út 25·5 m

2012. júl. 26. 13:15
 2/3 bongolo ***** válasza:

Brrr, félrenyomtam a billentyűt. Nem 6, hanem 5 másodperc:


"Másik dolog, amit megtudtunk, hogy az első szakasz is 5 másodpercig tartott. "

2012. júl. 26. 13:16
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi :)
2012. júl. 26. 13:33