Elektrosztatikában segítene valaki?


A következő feladatokban elakadtam:

1.Egy műanyag vonalzót összedörzsölünk egy 2 g tömegű fóliával. Ezután a vonalzó még éppen fel tudja emelni a 2,5 cm-re alatta elhelyezkedő fóliát.

a) Mennyinek adódik a Coulomb-törvény alapján a testek töltése?

b) Miért tekinthető csak becslésnek az előbbi számítás?

2. Mekkora tömegű az a semleges alumíniumtest, amelyben az elektronok együttes töltése éppen 1 C? Használjuk fel a számításban a következő adatokat: az Al rendszáma 13, moláris tömege 27 g/mol , az 1 mólnyi alumíniumban lévő atomok száma: 6*10^23!

ha valami magyarázatot is kaphatnék, megköszönném



2012. júl. 12. 13:04
 1/3 bongolo ***** válasza:

1)

Coulomb törvény: F = k·Q1·Q2/r²

Q1 meg Q2 azonos nagyságú, de ellenkező előjelű, ugyanis ahány töltés a dörzsölés hatására átment az egyik tárgyról a másikra, annyi hiányzik az elsóról.

r=2,5 cm (át kell számolni méterbe)

k=9·10^9 N·m²/C²


Az erőről azt is tudjuk, hogy pont megegyezik a fólia súlyával:

F = m·g

m = 2 gramm, át kell számolni kg-ba.

g = 10 m/s²


Ha ezekbe behelyettesítesz, kijön a töltés nagységa. Nem számolom ki, ugye kijön neked?


Azért csak becslés ez, mert nem pontszerű töltésekről van szó. Aztán ha kézzel dörzsöltük össze, akkor a kezünkbe is mentek töltések a főliáról, akkor nem azonos Q1 és Q2.


---

Most el kell mennem, a 2. feladatot majd később...

2012. júl. 13. 14:34
 2/3 bongolo ***** válasza:

2)

Egy elektron töltése 1,6·10^-19 C. Van tehát ennyi darab elektron:

1C / (1,6·10^-19 C) = 6,25·10^18 darab

Egy semleges alumínium atomban van 13 elektron (ugyanannyi, mint a rendszáma), vagyis ennyi Al atom van:

6,25·10^18 / 13 = 4,8·10^17

Ez nem túl sok egyébként, mindjárt kijön, miért.

Ennyi darab Al atom mennyisége molban számolva:

4,8·10^17 / (6·10^23) = 8·10^-7 mol

Ennyi mol Al tömege pedig:

8·10^-7 mol · 27 g/mol= 2,16·10^-5 g


Ez nagyon pici. Alakítsuk át kicsit:

2,16·10^-5 g = 21,6·10^-6 g

amit úgy mondunk, hogy 21,6 mikrogramm. Az a gramm milliomodrésze.


Számold át te is, hátha elszámoltam.

2012. júl. 13. 20:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Kijöttek, köszönöm a segítséget! :)
2012. júl. 14. 12:50