Egy mértani sorozat első két tagjának összege 16. A sor összege 25. Mekkora a sor hányadosa, és mennyi az első tag?

Hogy lehet kiszámolni ezt a feladatot?

2012. jún. 25. 14:55
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

a1

a2=a1*q


a1+a1*q=16

a1*(1+q)=16

a1=16/(1+q)


A sor akkor konvergens, ha q<1.


A sor összege: S=a1/(1-q)

Mert Sn=a1*(q^n-1)/(q-1)

n=végtelennél

S=a1*(-1)/(q-1)=a1/(1-q) -->S, a1 behelyettesítésével:


25=16/[(1+q)*(1-q)]

1-q^2=16/25

9/25=q^2

q=3/5 vagy q=-3/5


a1=16/(1+q)

a1=16/(1+3/5)=10


Stimmel.


q=-3/5 -nél

a1=16/(1-3/5)=40

Tagok: 40, -24 stb.


Szintén jó megoldás.

2012. jún. 25. 15:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2012. jún. 25. 16:51