^= az x-diken vagy négyzeten

1, Oldja meg a következőt:

10x2^x-4^x=16


2,lg(x-1)=2-log3 27


3,sin^2x=4sinx-3


4,2cos^2x-1=0


5 számitsa ki az A(2,5) és B(7,12)pontok által meghatározott szakasz felezőpontjának koordinátáit.


6, metszik e egymást az alábbi egyenletekkel megadott egyenesek y=-2x+5 x=y/2-3


Légyszi aki válaszol részletezze, nagyon-nagyon köszönöm!!!


2012. jún. 25. 14:08
 1/5 anonim ***** válasza:
1. Ez egy exponenciális egyenlet, mivel a hatványok alapja konstans, a kitevő pedig x-től függ. Vissza kell vezetni másodfokú egyenletre.
2012. jún. 25. 14:28
 2/5 anonim ***** válasza:

Mivel 4^x=(2^2)^x=(2^x)^2, ezért ez 2^x-re másodfokú egyenletet ad, rendezve:

(2^x)^2-10 2^x+16=0 ---> Ennek két gyöke 8 és 2

Tehát 2^x=8 vagy 2^x=1. Az exponenciális függvény szigorúan monoton mivolta miatt x_1=3 és x_2=1 adódik megoldásnak.

2012. jún. 25. 14:31
 3/5 anonim ***** válasza:
2. Feltétel: lg miatt x-1>0, azaz x>1. Mivel 3^3=27, ezért log_3 27=3. Tehát az egyenlet jobb oldala -1, azaz lg(x-1)=-1, vagyis lg(x-1)=lg 1/10. Itt megint hivatkozva, hogy az lg fv. sz.m.n., ezért x-1=1/10, innen x=11/10, ami megfelel a feltételnek, tehát megoldás.
2012. jún. 25. 14:36
 4/5 anonim ***** válasza:

3. Szintén másodfokú egyenlet, de itt (sin x)-re:

(sin x)^2-4 sin x+3=0 ---> Itt a gyökök 1 és 3.

De mivel sin x e [-1;1], ezért utóbbi nem lesz jó.

Azaz sin x=1, innen pedig x=PÍ/2+2 k PÍ, k e Z

2012. jún. 25. 14:40
 5/5 anonim ***** válasza:

5.

AB=B-A=(7-2;12-5)=(5;7)

AB/2=(2,5;3,5)


6.

y=-2x+5


x=[(-2x+5)/2]-3

2x=-2x+5-6

4x=-1

x=-1/4

2012. jún. 25. 14:53