Segítene valaki matekban? Nagyon fontos!


Már egyetemista vagyok, de nekem már az alapokkal gondjaim vannak, így nem tudok tovább jutni. Tudom mi a feladat, tudom hogy kellene megoldani, de na..


Ha van egy függvény és egyszerűbb alakra kell hozni, akkor miért van ez így?


f(x)=(x+3)*(x-1)^2


És ez lesz belőle nem értem miért...


f(x)=(x+3)*(x^2-2x+1) és folytatódik tovább de ezt nem értem mit keres ott az a -2X???


Nem úgy kellene egyszerűbb alakra hozni, hogy-->

f(x)=(x+3)*(x^2-1)???


Köszi ha segítesz.


2012. jún. 24. 20:27
 1/3 A kérdező kommentje:
Oké megvan, hogy ez egy nevezetes azonosság. :)
2012. jún. 24. 20:30
 2/3 anonim ***** válasza:

Igen, nevezetes, és eléggé alap.

De ha valamiért mégse tudod, akkor ki is lehet találni.


(x-1)^2=(x-1)*(x-1)


A szorzást úgy végezzük el, hogy minden tagot beszorzunk minden taggal.

x*x-1*x-1*x-1*(-1)=x^2-2x+1


Ugyanígy kell elvégezni az

(x+3)*(x^2-2x+1) -et

Minden tagot beszorzol mindennel, összesen 6 tag lesz.

Utána összevonsz.

2012. jún. 24. 21:12
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm :) csak jusson eszembe vizsgán is :) Múltkor kaptam hasonlót, és emlékeztem, hogy itt valami szabály van de már az elején elakadtam és fel kellett adjam. Pedig a deriválást megtanultam, meg az összes többi olyat amit egyetemen veszünk, de gimiben mindenhez ott volt a függvénytáblázat, és ezek az alapok nem vésődtek be sajna. :)


Köszi még egyszer :)

2012. jún. 24. 21:15