Teljesítmény kiszámítása?

Egy szivattyú 3 óra alatt 25m3 vizet nyom fel 12 m magasra. mennyia teljesítmény? Levezetnétek ezt nekem?
2012. máj. 26. 10:07
 1/8 bensdorp ***** válasza:
P = E(helyzeti)/t = m*g*h/t = ró*V*g*h/t = 1000kg/m^3 *25m^3 *9,81m/s^2 *12m /(3*3600s) = 272,5 J/s = 272,5 W
2012. máj. 26. 10:15
 2/8 A kérdező kommentje:
kicsit részletesebben letudnád irni? nemtudom mi mit jelent
2012. máj. 26. 10:30
 3/8 bensdorp ***** válasza:

P=teljesítmény

E(helyzeti)=helyzeti energia

t=idő

m=tömeg

g=nehézségi gyorsulás

h=magasság

ró=sűrűség

V=térfogat


De ha eddig nem tudtad, akkor ezeket most nagyon tanuld meg!

2012. máj. 26. 10:34
 4/8 bensdorp ***** válasza:

mértékegységek:

1000 kg/m^3 = kilogramm per köbméter (víz sűrűsége)

9,81m/s^2 = méter per szekundum-négyzet (nehézségi gyorsulás)

kg*m/s^2 = J/s = joule [dzsúl] per szekundum (teljesítmény)

W = watt (teljesítmény)


És ezeket is nagyon meg kell tanulni.

2012. máj. 26. 10:38
 5/8 A kérdező kommentje:
hogy lett 1000kg/m3 a sűrűség?
2012. máj. 26. 12:36
 6/8 bensdorp ***** válasza:
A víz szerkezetének és a kémiai erőknek köszönhetően.
2012. máj. 26. 13:19
 7/8 A kérdező kommentje:

Tényleg nem értem. Nézd már meg mit rontok el?

t=3óra V=25m³ h=12m

P=? P=W/t = E/t

E(helyzeti)=m*g*h

m=ró*V=1000*25m³=25000kg

E=25000kg*10*12=3000000J

P=E/t=3000000/10800=277,7W

2012. máj. 26. 16:33
 8/8 bensdorp ***** válasza:

Nem rontottál el semmit, ez teljesen jó.

Az a kicsi különbség, ami az eredményeink közt van, abból adódik, hogy te kevésbé pontos értéket használtál a nehézségi gyorsulásra (9,81 helyett 10m/s^2-et).

2012. máj. 26. 16:37