kérlek segítsetek!2012. máj. 24. 18:35
1/1 bongolo válasza:
Gondolom tanultátok a Rydberg formulát. Hidrogénre ez az alakja:
1/λ = R·(1/n1² - 1/n2²)
(R=1.097·10^(-7)/m a Rydberg állandó)
Vagyis ha 1-esről 3-as főkvantumszámú állapotba megy az elektron, akkor ilyen hullámhosszúságú fénynek felel mindez meg:
1/λ = R·(1/1 - 1/9) = 8R/9
λ = 9/(8R)
Az energia meg úgy jön ki, hogy E=h·c/λ
---
Az is lehet, hogy fordított irányban tanultátok. Vagyis hogy a n-edik főkvantumszámú pálya energiája hidrogén (Z=1) esetén ez:
E = -hcR/n²
Kivonva egymásból a 3-as és 1-es főkvantumszámú energiákat pont a Rydberg formulát kapod (h·c-vel szorozva)