kérlek segítsetek!

2012. máj. 24. 18:35
 1/1 bongolo ***** válasza:

Gondolom tanultátok a Rydberg formulát. Hidrogénre ez az alakja:


1/λ = R·(1/n1² - 1/n2²)


(R=1.097·10^(-7)/m a Rydberg állandó)


Vagyis ha 1-esről 3-as főkvantumszámú állapotba megy az elektron, akkor ilyen hullámhosszúságú fénynek felel mindez meg:


1/λ = R·(1/1 - 1/9) = 8R/9

λ = 9/(8R)


Az energia meg úgy jön ki, hogy E=h·c/λ


---


Az is lehet, hogy fordított irányban tanultátok. Vagyis hogy a n-edik főkvantumszámú pálya energiája hidrogén (Z=1) esetén ez:

E = -hcR/n²

Kivonva egymásból a 3-as és 1-es főkvantumszámú energiákat pont a Rydberg formulát kapod (h·c-vel szorozva)

2012. máj. 24. 21:29