Hogy kell megoldani ezt a matematikai példát ami gúla és csonkagúla?


Van egy torta-gúlánk aminek az alapja 30x30 cm, a magasság is 30 cm, és az a kérdés hogy 3 gyereknek hol vágjuk vízszintesen hogy mindhárman ugyanannyit kapjanak? Tehát a 30 cm magasságon hol kell vágni?

Arra rájöttem hogy kapok két csonka gúlát és egy kisebb gúlát. Azt is tudom hogy 1 gyermek 3000cm3 térfogatú tortát fog kapni. A csonkagúla alapja megvan hogy 900 cm2, viszont a felső lapját már nem tudom hogy kell kiszámolni.



2012. máj. 23. 18:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Van egy gúlát.

2-szer kell belevágni


1. vágással a felső rész 1/3-a lesz az egésznek.


A 2. vágást gondolatban úgy végezzük el, hogy a levágott csúcsot a helyén hagyjuk.

2. vágással a felső rész 2/3-a lesz az egésznek.


Így sokkal könnyebb kiszámolni, mint csonkagúlákkal.


A levágott kisebb gúlák hasonlóak az eredetihez.

Legyen felülről mérve a magasság m1, m2


Akkor a kis gúla és az eredeti gúla magasságának az aránya:

m1/30 és m2/30


Ha van két test, aminek a vonalai a:b arányban vannak egymáshoz, akkor a térfogat a^3:b^3 arányú lesz.

(Vonal alatt általában éleket értünk, de magasságvonalra is igaz a dolog.)


Vagyis a kis gúlák térfogata:


(m1/30)^3*V és (m2/30)^3*V


Vagyis az alábbi egyenleteket kell megoldani:


(m1/30)^3*V=1/3*V -->(m1/30)^3=1/3

és

(m2/30)^3*V=2/3*V -->(m2/30)^3=2/3


Ezekből könnyen kijön m1 és m2.

m1=20,8

m2=26,2


Ezeket a fölső csúcstól mértük.

Lentről mérve: 3,8 és 9,2 cm magasan kell vágni.



Még egy kis magyarázat:

Minden testre igaz, hogy ha az élei aránya 'k', akkor a felszín aránya 'k^2' a térfogat aránya pedig 'k^3'.


Pl ha elképzelsz egy kockát.

él: 'a'

A0=6*a^2

V0=a^3


A hozzá hasonló kocka:

él: 2a

A1=6*(2a)^2=4*6*a^2=4*A0

V1=(2a)^3=8*a^3=8*V0


Vagyis ha 2szeresére növelem az élt a felszín négyzetesen nő, a térfogat köbösen.

Ez minden testre igaz.


A gúlában, ha a magasságot 20,8-ra csökkentem 30-ról, akkor ez 0,69333 szoros, a térfogat köbösen csökken: 1/3-ra.

2012. máj. 23. 19:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló olyan szépen leírta, hogy én nem is csinálom tovább:

[link]

2012. máj. 23. 19:52
 3/3 A kérdező kommentje:
Mindkettőtöknek nagyon szépen köszönöm!! :)
2012. máj. 24. 17:45