Kémia házifeladat: ld. Lent - segítesz? Hogy számolom ki?


1.

kb. hány darab atomból áll egy olyan halmaz, amely szabad szemmel is látható? Tételezzük fel, h szabad szemmel 1 mm3-es részecskét észlelünk. az atom átmérője legyen 10 a -10-en méter.

a válasz elvileg 10 a 21-ken, de hogy és miért?


2.

ha egy halmazban a másodlagos kötőerők energiája 0,8 - 12 kJ/mol, hogyan lehetne kiszámítani, h a halmaz két részecskéje között mekkora energia hat?

a válasz elvileg 10 a -20-kon J, de hogy és miért?



2012. máj. 19. 19:48
 1/4 anonim ***** válasza:

10⁻¹⁰ m = 10⁻⁷ mm, egy ilyen méretű részecskének a térfogata:


V = (10⁻⁷)³ = 10⁻²¹ mm³, vagyis 10²¹ darab fog belőle kitenni 1 mm³, mert 1/10⁻²¹ = 10²¹.

2012. máj. 19. 22:54
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez mi?:


„0,8 - 12 kJ/mol“


Hogy van ez pontosan?

2012. máj. 19. 23:12
 3/4 A kérdező kommentje:
0,8 - 12 kJ/mol, a feladat egy tólig értéket ad meg
2012. máj. 21. 12:20
 4/4 anonim ***** válasza:

1 molnyi részecske 6,022*10²³ darab részecskének (atom, molekula) felel meg:


[link]


Idézek belőle:


„Egy mol bármely anyag (atomok, ionok, molekulák, vagy képlet-elemek) Avogadro-számnyi részecskéjét jelenti.“


Az 1 molra eső kötőenergia: 0,8 – 12 kJ/mol (0,8 – 12 kJ/mol = 800 – 12000 J/mol), ez azt jelenti, hogy a 6,022*10²³ darab részecskére eső energiáról van szó (feltételezzük hogy most kétatomos molekulákról van szó és ezekből, vagyis a molekulákból van Avogadro számnyi részecske, vagyis 1 mólnyi), tehát:


Az alsó határeset:


800 J ... ... ... 6,022*10²³ darab kötésre

x kJ ... ... ... ... 1 darab kötésre


x = 1*800/(6,022*10²³) = 1,328*10⁻²¹ J ≈ 1,3*10⁻²¹ J


Felső határeset:


12000 J ... ... ... 6,022*10²³ darab kötésre

x kJ ... ... ... ... 1 darab kötésre


x = 1*12000/(6,022*10²³) = 1,99*10⁻²⁰ J ≈ 2*10⁻²⁰ J


[link]


Idézek belőle:


Kötési energia


A kémiában 1 mól gázhalmazállapotú molekulában két atom közötti kötés felszakításához szükséges energia, amelyet kJ/mól egységben adnak meg. A kötési energiával tehát a kovalens kémiai kötés erősségét jellemezzük. A molekulában a kovalens kötések számának növekedésével a kötési energia is nő (kettős kötés). Gyakran a kötési energiával jellemzik más kémiai kötések erősségét is. Ilyenkor a kötési energián az adott anyag 1 móljának szabad alkotóelemeire való felbontásához szükséges energiát értjük.

2012. máj. 21. 13:06