elvileg egyenlők, de hogy jön ez ki?
1 kg heliumban vagy 0,5 kg hidrogénben van több molekula?
2012. máj. 12. 20:45
1/4 anonim válasza:
Nem inkább 0.5 kg hélium 1kg hidrogén?
3/4 anonim válasza:
Megnézed a periódusos rendszerben a moláris tömegeket:
H: 1 g/mol
He: 4 g/mol
Viszont a hidrogén (H) 2-atomos molekulaként (H2) létezik, tehát moláris tömege 2*1 = 2 g/mol.
Ezután kiszámolod a két anyag anyagmennyiségét (a tömeget osztod a moláris tömeggel):
H2: 500g / 2 g/mol = 250 mol
He: 1000g / 4 g/mol = 250 mol
Az anyagmennyiségük megegyezik, tehát a molekulák száma is.
(Másik megközelítés, hogy a héliumban nincsenek molekulák, hiszen atomos állapotban létezik. Ekkor mondhatjuk azt, hogy a hidrogénben van több molekula. De ez már inkább szőrszálhasogatás, a He-atomot is lehet molekulának mondani.)
4/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm.
2012. máj. 13. 10:55