Hidrogénnel töltött ballon térfogata 1200m3. a ballonban 10 5en Pa nyomáson 27C hőm. Van. Mennyi a hidrogént használtak fel a ballon feltöltéséhez? Sorolja fel a speciális állapotváltozásokat! Írja fel és nevezze meg az azokra vonatkozó törvényeket!


2012. máj. 7. 11:19
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az általános gáztörvényt lehet használni:

pV = nRT

p = 10^5 Pa

V = 1200 m³

n: anyagmennyiség mol-ban

R = 8,314 J/molK (egyetemes gázállandó)

T = 27°C = 300K

A hőmérsékletet Kelvinbe kellett átszámolni (273+27)


n = (pV)/(RT) = 1200·10^5/300/8,314 = 4·10^5/8,314 = 48112 mol


1 mol hidrogén (H2) tömege 2g, vagyis 2·48112 = 96224 g hidrogén van a ballonban. Az 96,2 kg.


-----


Speciális állapotváltozások:


Izoterm állapotváltozás: állandó a hőmérséklet

p1·V1 = p2·V2

másképpen: pV állandó, ha állandó a hőmérséklet

ez Boyle–Mariotte törvénye


Izobár állapotváltozás: állandó a nyomás

V2/V1 = T2/T1

másképpen: V/T állandó, ha állandó a nyomás

ez Gay-Lussac I. törvénye


Izochor állapotváltozás: állandó a térfogat

p2/p1 = T2/T1

másképpen: p/T állandó, ha állandó a térfogat

ez Gay-Lussac II. törvénye


Nézz utána, hogy ezt a három törvényt pontosan milyen formában tanultátok. Valahogy úgy szokott kezdődni, hogy "Adott mennyiségű ideális gáz állandó hőmérsékleten mért térfogata..." stb.

2012. máj. 7. 18:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon hasznos volt a megoldásod! :)
2012. máj. 12. 09:52