A fiúk egymás közt bélyegeket, golyókat és labdákat csereberéltek.8 golyóért 10 bélyeget kapnak,4 labdáért pedig 15 bélyeget. Hány golyót kapnak 1 labdáért?

légyszi indokot is
2012. máj. 6. 18:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Felírod az arányokat:

Golyó / bélyeg = 8/10

labda / bélyeg = 4/15


Másodikból: bélyeg / labda= 15/4


Ezt összeszorozva az elsővel:


Bélyeg / labda)*(golyó/bélyeg)=golyó / labda = 15/4 * 8/10 = 3

Vagyis 3 golyó kapnak 1 bélyegért.


Kicsit több szöveggel:

4 labdáért kapnának 15 bélyeget, ezért 1 labdáért 15/4-et. [Kicsit vonatkoztassunk el attól, hogy negyed bélyeget persze, hogy nem kapnak, csak egészet]. 10 bélyegért 8 golyó jár, 5 bélyegért fele annyi, tehát 4, vagyis összesen 15 bélyegért jár 12. Ennek csak a negyedét kaptuk a labdánkért, azaz 15/4-et, ezért golyókból is csak a negyedét kapjuk, azaz 12/4=3-at. Összességében 1 labdáért 3 golyót kaptunk.

2012. máj. 6. 18:51
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2012. máj. 6. 19:12