Egy búvár a víz alatt dolgozik. Az a feladata, hogy egy bója rögzítését biztosító nagy, vasbeton tömböt a helyére tegyen. Mekkora függőleges irányú erőt kell kifejtenie, ha a teljesen víz alá merült betontömböt meg akarja tartani?

A betontömb súlya levegőben 500N.
2012. ápr. 28. 09:59
 1/2 Zeu ***** válasza:

Szerintem ehhez tudni kellene a betontömb méretét, vagy sűrűségét. A víz felfelé ható erőként jelenik meg a tömb térfogata*víz sűrűsége, ezzel van szemben a tömb lefelé ható ereje ami az 500N. A kettő különbsége lesz az eredmény.


Annyiből hogy vasbeton tömb még akármi lehet. (építőanyagokkal kapcsolatos tanulmányaim miatt lehet túlbonyolítom a kérdést, de nálam a vasbeton kifejezés még számtalan sűrűséget jelenthet)

2012. ápr. 28. 10:22
 2/2 anonim ***** válasza:
A beton súlya 2000-2500kg/m2 de inkább 2200. az 22kn/m^3 tehát 22000N/m^2. 500/22000=0,023m^3 a beton térfogata. víz sűrűsége kb 1000kg/m^3 vagyis 10000 N/m^3. Archimedes: minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszít amennyi az általa kiszorított víz súlya. Tehát 10000*0,023=227,27N erőt veszít. Ezt levonva 500ból-> 500-227,27=272,73N erővel kell visszafele tartani. Amenyiben a beton súlya 2200 kg/m^3.
2013. febr. 2. 18:26