Levezetnéd nekem ezt a 2008-as érettségi feladatot? Köszönöm! (kamatszámítás)


Csilla és Csongor ikrek, és születésükkor mindkettőjük részére takarékkönyvet nyitottak

a nagyszülők. 18 éves korukig egyikőjük számlájáról sem vettek fel pénzt.

Csilla számlájára a születésekor 500 000 Ft-ot helyeztek el. Ez az összeg évi 8%-kal

kamatozik.

a) Legfeljebb mekkora összeget vehet fel Csilla a 18. születésnapján a számlájáról,

ha a kamat mindvégig 8%? (A pénzt forintra kerekített értékben fizeti ki a bank.)

Csongor számlájára a születésekor 400 000 Ft-ot helyeztek el. Ez az összeg félévente

kamatozik, mindig azonos kamatlábbal.

b) Mekkora ez a félévenkénti kamatláb, ha tudjuk, hogy Csongor a számlájáról a

18. születésnapján 2 millió forintot vehet fel? (A kamatláb mindvégig állandó.)

A kamatlábat két tizedesjegyre kerekítve adja meg!


2012. ápr. 27. 14:55
 1/4 anonim ***** válasza:
miért nem a javítási útmutatót töltöd le?
2012. ápr. 27. 15:22
 2/4 A kérdező kommentje:
ott csak az eredmeny van, de megnezem! de en ugy emlekszem, hogy nincs levezetve...
2012. ápr. 27. 15:26
 3/4 anonim ***** válasza:

Évi 8 százalék kamat.

1. év végén X*1,08

2. év végén X*1,08^2


18. év végén X*1,08^18


500000*1,08^18=1.998.010 Ft


Csongornak 36-szor kamatozik a pénze.

400000*X^36=2000000

X^36=5

X=36.gyök 5 (vagy úgy is írható, hogy X=5^(1/36) )

X=1,0457


A kamat 4,57%. Félévente. Az évi 1,0457*1,0457=1,0935


9,4% kamat évente.

2012. ápr. 27. 15:58
 4/4 BKRS ***** válasza:

a)

18 even at minden evben 1,08 -szorosara nol az osszeg a szamlan. Ezert aztan a teljes osszeg:

(1,08^18)*500000 =1 998 009,75

Forintra kerekitve: 1'998'010 Ft

b)

18 eves korig 36 felev telik el,

ha felev alatt x%-ot kamatozik, akkor felevente

1+x/100 -sozorsara nol az osszeg.

Ez 36-szor tortenik meg:

400000*(1+x/100)^36 = 2000000

(1+x/100)^36 = 2000000/400000

(1+x/100)^36 = 5

1+x/100 = 5^(1/36)

x/100 = 5^(1/36) -1

x = 100*(5^(1/36) -1) = 4.57 %

2012. ápr. 27. 15:59