Tudtok nekem válaszolni 2 fizikai dolgozat kérdésben? (dinamikai számolások)


1., Egy 80kg tömegű ember kiugrik egy 2m/s sebességgel haladó, 120kg tömegű csónakból, amely ennek hatására megáll. Mekkora és milyen irányú sebességgel ugrott ki?


2., Mekkora erővel nyomja a lift padlóját a 80kg tömegű ember, amikor a lift 2m/s^2 gyorsulással a tizedik emeletről lefelé indul?


Kérlek a gondolatmenetet is írjátok le!



2012. ápr. 26. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Energiamegmaradással ki kell jönnie.

Kezdetben az ember és a csónak is 2m/s-al megy.

A rendszer energiája 1/2*(m1+m2)*v^2

1/2*200*4=400 J


Ha kiugrik az ember, akkor a rendszer energiája nem változhat.

1/2*120*0+1/2*80*w^2

1/2*80*w^2=400

w^2=10

w=gyök(10)=3,16

Vagyis 1,16 m/s sebességgel ugrik ki az ember. (2 volt eredetileg a sebessége, és ehhez ad hozzá még 1,16-ot)


2. F=m*a

a-t kell kiszámolni.

Ha áll a lift a=g

Ha lefelé gyorsul, akkor a=g-2

Lefelé gyorsulásnál ki kell vonni, felfelénél hozzá kell adni. Ezt úgy lehet megjegyezni, hogyha lefelé g-vel gyorsul a lift, azaz zuhan, az emberek súlytalanok.


F=80*(10-2)=640N

2012. ápr. 26. 17:02
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépe, sokat segítettél, még1-ben tudnál segíteni (egyszerűbb) Egy test tömege 2kg. Mekkora egy másik test tömege, ha a közéjük feszített rugóval szétlökve azokat a második test sebesség változása 4x akkora lesz, mint az elsőjé?
2012. ápr. 26. 17:18
 3/5 anonim ***** válasza:

"Köszönöm szépe, sokat segítettél, még1-ben tudnál segíteni (egyszerűbb) Egy test tömege 2kg. Mekkora egy másik test tömege, ha a közéjük feszített rugóval szétlökve azokat a második test sebesség változása 4x akkora lesz, mint az elsőjé?"


Asszem, hogy itt lendületmegmaradásról van szó.


A két test áll a lendület:

m1*0+m2*0=0


Ezután az

m1*v1+m2*v2=0 -nak teljesülnie kell


osszuk le v2-vel

m1*v1/v2+m2=0


v1/v2=-1/4 (ez azért mínusz, mert a sebességek iránya épp ellentétes) és m1=2

-2*1/4+m2=0

m2=+1/2



De ebben nem vagyok annyira biztos.

Szerintem az energiamegmaradás nem jó, mert a rugó is tárol energiát, és azzal nem tudunk számolni.

Tehát a lendületmegmaradás az egyetlen lehetőség ezekből az adatokból.


De most meg kérdezhetnéd, hogy az 1-ben miért nem lendületmegmaradással számoltam.


Lendületmegmaradásból az jönne ki, hogy

200*2=80*v

v=5


Eddig elég biztos voltam benne, hogy az energia nem tud eltűnni. De akkor meg a lendületmegmaradás nem igaz.


De asszem mégis inkább lendületmegmaradás kell az elsőbe (is). Mert a lendületmegmaradás mindig igaz, ha csak belső erők vannak.


Na látom, ezzel nem sokat segítettem :)

2012. ápr. 26. 17:36
 4/5 A kérdező kommentje:
A végeredménynek 0.5-nek kell lennie
2012. ápr. 26. 17:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Szóval az első megoldásod a jó, kösz még1x, mentek a zöld kezek!
2012. ápr. 26. 17:44