2012. ápr. 22. 12:07
1/2 anonim válasza:
átlók száma=n*(n-3)/2
n: oldalak vagy csúcsok száma
pl itt:
14=n*(n-3)/2
28=n^2-3n
0=n^2-3n-28
megoldóképlettel:
n=7 (a másik gyök negatív az nyilván nem megoldás)
2/2 anonim válasza:
Mivel a sokszögnek biztosan csak egész oldala lehet, ezért sokszor egyszerűbb próbálgatni.
Azt tudod fejből, hogy egy négyzetnek 2 átlója van.
Az ötszög valszeg még kicsi, úgyhogy el kezded próbálgatni, hogy n=6, n=7 stb.
Amikor kijön, hogy 14, megállsz :)
Ha mondjuk az lenne a kérdés, hogy az átlók száma 19.
Akkor próbálgatsz.
n=7 7*4/2=14
n=8 8*5/2=20
Itt megállhatsz és azt mondhatod, hogy nincs ilyen sokszög.