Hány neutron van 100g 13-as rendszámú szénben és hány neutron van 100g 15-ös rendszámú Nitrogénben?

Ha lehet létszi levezetve írjátok le,hogy megértsem és máskor már 1dül is kidudjam számolni.
2012. ápr. 20. 16:17
 1/2 anonim ***** válasza:

kezdjük ott, hogy 13-as rendszámú szén nem létezik.

A rendszám a protonok száma, ami a szénben 6. Ezért szén.


13-as tömegszámú szénre gondoltál.

Ami azért 13-as, mert 6 proton mellett van benne 7 elektron.


1mól szén tömege 13 gramm.

100g 7,7 mol


1db szén atom 7 neutron

1 mol az 6*10^23 atomot tartalmaz, vagyis 7,7 molban:


7,7*6*10^23*7=323,4*10^23=3,234*10^25 a neutronok száma.



Nitrogénre ugyanígy kell számolni.

A Nitrogén rendszáma 7, vagyis 1 atomban 8 proton van

100 g 100/15=6,67 mol


A protonok száma:

6,67*6*10^23*8=320*10^23=3,2*10^25

2012. ápr. 20. 17:28
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ!Így most már világos :) További szép napot!
2012. ápr. 20. 18:00