Hány db proton és neutron van 3 mol C atomban?

lenne még egy kérdésem: Hány db elemi részecske van 14g Fe?
2010. okt. 12. 17:12
 1/5 anonim ***** válasza:

ragadd meg a periódusos rendszert.

keresd ki a szén

rendszámát = protonok számát

tömegszámát = protonok és neutronok száma

elektronok száma=protonok száma


egy mol akármiben 6*10^23 -on darab részecske van. (hatszor tíz a huszonharmadikon darab).


továbbá n=m/M ahol n az anyagmennyiség (mértékegysége a mol), m a tömeg (g), és M a moláris tömeg (g/mol - a periódusos rendszerből leolvashatod).

2010. okt. 12. 17:23
 2/5 A kérdező kommentje:

:S amit leírtál azt én is tudom:S

de így még mindig nem értem ha valaki levezetné egyszer akkor talán menne:S

2010. okt. 12. 18:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az elöttem válaszló leírta, rendszám = protonok száma,

A szén rendszám 6, tehát egy szénatomban 6 db proton van. 1 mol szénben 6*10^23 db atom van, ezért 6*6*10^23 db proton van 1 mol szénben. 3 mol szénben pedig háromszor annyi van (3*6*6*10^23 db proton).

Neutronból ugyanennyi van, mivel a C tömegszáma 12 g/mol és neutronok száma= tömegszám-protonok száma, ami szintén 6.

2010. okt. 12. 18:32
 4/5 A kérdező kommentje:

már kiszámoltam vagyis az első feladatra a megoldás:


1.08x10^25 db proton van és ugyan enni neutron :)


a másodikra pedig a válasz

1.5x10^23db elemi részecske van :)

2010. okt. 12. 18:46
 5/5 anonim válasza:
100%

Tudom, hogy már régi kérdés, de ha valakinek most kellene a megoldás. A 2. nem jó! Mivel az elemi részecskét kéri.


Leírom az elejétől ( órán csináltuk )


14 g Vas

(56 26 FE )


m= 14 g M= 56 gramm/mol } m/M= 14g/56 gramm per mol.

nfe: 0,25 Nfe= n/Na

Nfe= nfe x Na= 0,25 x 6 x 10 a huszonharmadikon 1/mol

Nfe: 1,5 x 10 a huszonharmadikon

1,5 x 10 a huszonharmadikon Vas atom van a mintában.

----------------------------------------------------------

( még a feladathoz tartozik csak.. tovább kell számolni az előző számolás végeredményével )


56 26 FE : 20 proton x 30 neutron x 26 elektron } 82 db elemi részecske/ 1 ATOMBAN

N elemi részecske = 82 x 1,5 x 10 a huszonharmadikon db

= 1,23 x 10 a huszonÖTÖDIKEN db..


ÉN EZT EGYÁLTALÁN NEM ÉRTEM, DE ATTÓL REMÉLEM TUDTAM SEGÍTENI VALAKINEK. :*

14/L

2012. szept. 23. 15:47