Jól sejtem, h. ehhez a 1/1-x^2 formula kell? Ha igen hogyan lehet átalakítani?2012. ápr. 19. 21:06
1/4 anonim válasza:
-4-et kiemelsz a nevezőben:
4/[-4*(1-1/4*x^2)]=-1*1/[1-(x/2)^2)]
x/2=y helyettesítéssel, szépen látszik, hogy ez konstans szorzótól eltekintve
1/(1-y^2) alakú.
Az integrál b*arcsin (x/2)+c lesz
b konstans meghatározását már rád bízom.
2/4 anonim válasza:
Vagy a másik megoldás:
A nevező éppen (x-2)(x+2), ez nevezetes azonosság.
Innentől kezdve pearciális törtekre bontunk, de már fejből tudjuk, hogy a szorzótényező 0,5 lesz.
Így az integrandus a
(2/(x-1))-(2/(x+1))
alakot ölti, tehát a végeredmény:
2ln abs((x-1)/(x+1))+C=ln((x-1)/(x+1))^2+C
3/4 anonim válasza:
Az első válaszoló megoldása szerint nem arc sin lesz a primitiv függvény, hanem arth, ill. arcth, hiszen nincs a nevezőben gyök.
4/4 anonim válasza:
Hoppá igazad van.
A kérdező arra volt kíváncsi, hogy lehet (1/1-x^2) alakba hozni. Ez vezetett félre :)
Szóval nem úgy kell, ahogy írtam, hanem a 2. válaszoló módszere szerint.