Hogyan számítható ki? int (4/ (x^2-4) ) dx

Jól sejtem, h. ehhez a 1/1-x^2 formula kell? Ha igen hogyan lehet átalakítani?
2012. ápr. 19. 21:06
 1/4 anonim ***** válasza:

-4-et kiemelsz a nevezőben:


4/[-4*(1-1/4*x^2)]=-1*1/[1-(x/2)^2)]


x/2=y helyettesítéssel, szépen látszik, hogy ez konstans szorzótól eltekintve

1/(1-y^2) alakú.


Az integrál b*arcsin (x/2)+c lesz

b konstans meghatározását már rád bízom.

2012. ápr. 19. 21:15
 2/4 anonim ***** válasza:

Vagy a másik megoldás:


A nevező éppen (x-2)(x+2), ez nevezetes azonosság.


Innentől kezdve pearciális törtekre bontunk, de már fejből tudjuk, hogy a szorzótényező 0,5 lesz.


Így az integrandus a

(2/(x-1))-(2/(x+1))


alakot ölti, tehát a végeredmény:


2ln abs((x-1)/(x+1))+C=ln((x-1)/(x+1))^2+C

2012. ápr. 20. 13:48
 3/4 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló megoldása szerint nem arc sin lesz a primitiv függvény, hanem arth, ill. arcth, hiszen nincs a nevezőben gyök.
2012. ápr. 20. 13:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Hoppá igazad van.


A kérdező arra volt kíváncsi, hogy lehet (1/1-x^2) alakba hozni. Ez vezetett félre :)


Szóval nem úgy kell, ahogy írtam, hanem a 2. válaszoló módszere szerint.

2012. ápr. 20. 13:57