Van három forrás! Azokkal mit kell csinálni?
Hátha vannak kérdések a forrásokhoz akkor azokra kell válaszolni.
Ha nincsenek akkor gondolom egy esszét kell írnod. Nincs megadva a feladatban hogy miről kéne írnod? Vagy csak a három forrás van megadva simán?
A források címéből ítélve, szerintem össze kell hasonlítani a törvényeket.
De persze nem csak a forrásból, az csak segítség amit fel kell használni. Elsősorban saját tudásból kell írni az esszét.
Elég egyszerű , Hamurapi törvényei a szemet-szemért fogat-fogért egy keleti életfilozófián alapuló a magántulajdon védelmére alapuló törvényrendszert képviselnek. Szent István törvényeinek alapjai valahol Hamurapinál keresendőek ugyanakkor a keresztény ideológia hatott tehát a brutalitás mértéke nem volt akkora bár tény hogy kegyetlen volt , viszont Géza fejedelem módszereihez amik a keleti stílust képviselték még , enyhültek , de a máglyán elégetés ami keresztény szokás bejött.
Ugyanakkor az Aranybulla és az 1351-es törvények már más tészta előbbi szinte sehogy , csak de jure élt (jogilag) de facto (tényszerűen) nem valósult meg , az 1222-es II. Endre/András által kiadott Aranybulla a közvetlenül a király alá tartozó nemesi elnyomástól de inkább kihasználástól szenvedő szerviensi réteg amelyek mivel a király alá tartoztak de jure nemesek , de de facto mégsem így az ő jogaikat védte. Mivel azok a nemesek akik ezt a királytól kieszközölték megbuktak pont ezután nem lépett életbe belőle sok minden.
Az 1351-es törvények alapvetően a középnemességet védték mégpedig úgy hogy bevezették a kilencedet tehát a földesúr szedi a jobbágytól ha meg nem teszi akkor a király behajtja , természetesen a nemes nem akarta beszedni , mert a jobbágyoknak kedvező körülményeket akart teremteni a király meg összesen 2x indult el ilyen útra az is zabálásba torkollott Diósgyőrben vagy valahol. Aztán az Ősiség törvénye ez azt jelenti hogy a nemes nem örökítheti el a földjét és nem adhatja el csak ha kihalt a család , ezért van az hogy Széchenyi a 19. században földjeit nem adhatja oda a nemzetnek , viszont 1848ban ezt eltörlik így Deák már megteheti. Valamint az Egy azon nemesi szabadság , tehát de jure minden nemes akinek 2 ökre van és akinek 200000 az is ugyanolyan mértékben nemes , ezzel is védve a kis és középnemességet.
Összességében az első kettő tag Ht és SzentIt a tulajdonlás és a magánértékek védelmét szolgálták és érezhető hogy a 12-3. századra már a birtok és tulajdonviszonyok szilárdak nem lopkod mindenki mindent és el lehet kezdeni a különböző rendek pl nemesek szerkesztését a középnemesség felfuttatását és védelmezését mivel rendi dualizmus lészen később , az 1351es törvények pedig már a teljes feudális rendszerre jellemzőek megújítja az 1222-es (1231is) Aranybullát de a középnemeseket támogatja és az embererőt kívánja stabilizálni , összpontosítani , rejtve valahol bontakozik ki a kapitalizmusnak egy nagyon ősi regionálisan működi majd szétszórt manufaktúrákat szülő és Amerika felfedezésével letűnésnek induló rendszere.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!